Alokaziya (90 fotografií): typy a starostlivosť

Alokaziya je exotická vzorka, pôvodom z tropických lesov východnej Ázie. Je právom uznaná ako jedna z najkrajších okrasných rastlín. Rôzne typy slúžia ako nádherná výzdoba interiérov, skleníkov a osobných pozemkov vďaka svojmu elegantnému olisteniu. Kvety alokaziya malé kvety, ale docela voňavé. Keď sa pestuje doma, vyžaduje dodržiavanie základných pravidiel starostlivosti, pre ktoré dáva svojim majiteľom výnimočné estetické potešenie.

Hlavné typy

\ t

Existuje asi 80 druhov tejto nádhernej exotickej rastliny na svete. Všetky sa líšia v mnohých smeroch (veľkosť, tvar listov, kvitnutie, atď.) A majú pomerne komplikovanú klasifikáciu. Zvážte najčastejšie typy alokazii pestované v našich zemepisných šírkach.

Alocasia veľký koreň

Je to pomerne veľká rastlina, ktorá v prirodzených priaznivých podmienkach môže rásť až do 3 metrov alebo viac. Jeho listy majú tiež impozantnú veľkosť, rastú na 90 cm a šírku 70 cm. Vďaka svojim impozantným rozmerom je tento typ alokaziya uvedený v Guinnessovej knihe rekordov a je populárne známy ako uši slona. Keď sa pestujú v interiéri, nemôžu dosiahnuť také veľkosti, rastúce do 2 m. Kvitnú s veľkými kvetenstvami, po ktorých sa vytvoria zaoblené nejedlé červené plody.

Alokaziya zápach

Tento druh je bylinná rastlina, ktorá mámäsité, kožovité listy až 80 cm široké Názov kultúry nebol náhodný - je schopný vydávať špecifickú chuť. Za zmienku stojí liečivé vlastnosti alokazii voňavé, vďaka čomu tento druh našiel široké uplatnenie v čínskej medicíne. Okrem toho sa používajú všetky segmenty rastliny, z ktorých sa pripravujú prípravky, ktoré pomáhajú vyrovnať sa s chorobami gastrointestinálneho traktu atď.

Alokacia meď-červená

Jeden z najviac dekoratívnych typov. Horné dosky listov alokaziya majú medeno-zelenú farbu, doplnenú kovovým leskom a spodné majú bohatý fialový odtieň. Rastlina má tmavé šarlátové stonky. Vlastnosť formulára možno nazvať toxicitou jeho šťavy, spracovaním, musíte použiť rukavice. Tiež sa uistite, že si umyte ruky mydlovou vodou.

Amazonská alokazia

Kompaktná malá amazonská alokaziya má dĺžku stonky nie viac ako 15 cm, čo ju robí ideálnou na umiestnenie aj v malých interiéri kvetov. Listy sú pretiahnuté, asi 40 cm dlhé, majú charakteristické zárezy na základni a pozdĺž okrajov, ako aj biele pruhy pozdĺž bočných žíl.

Alokaziya je veľmi originálny kvet, ktorý predstavuje kvetenstvo, ktoré je pokryté nazelenalým alebo ružovým závojom, má opojnú vôňu. Doma tento druh neprodukuje ovocie.

Alocasia klobuchkovaya

Srednerosly view, dosahujúci výšku metra. Farba listov sa líšiod svetla k expresívnej zelenej. Tento dekoratívny listy alokaziya vyzerá skvele v skleníkových kompozícií. V oblastiach svojho prirodzeného rastu sa pestuje ako potrava a droga. V Číne sa kultúra používa na uhryznutie hada, varu a na liečbu chorôb, ako je artritída a reumatizmus.

Alokaziya Sander

Druhy majú pôvodné listy v tvare šípok. Listy sa zároveň vyznačujú špeciálnym dekoratívnym efektom - zeleným s lesklým leskom tmavej metalízy, krásne zdobené svetlými okrajmi a bočnými žilami.

Velveteen čierny

Táto odroda Alokaziya sa môže pochváliť vynikajúcim zamatovým lístím s hornou platňou so sadzami, bordó, kde jasné pruhy vytvárajú vlnité vzory. Na rozdiel od mnohých druhov, kultúra môže kvitnúť vo vnútornej miestnosti.

Správna starostlivosť o alokaziya

\ t

Alocasia si vyžaduje osobitnú pozornosť, aby si dlhodobo zachovala svoje estetické vlastnosti. Vzhľadom na to, že rastlina je z trópov, je potrebné sa o ňu postarať.

Osvetlenie

Pre alokazii prednostne dobré rozptýlené osvetlenie. Bojí sa priameho slnečného žiarenia, pretože často spôsobuje popáleniny listov, ktoré sa prejavujú škvrnami. Toto by malo byť postarané pri výsadbe - ak je plodina zasadená v otvorenom teréne, bude potrebovať penumbra na poludnie, a je lepšie mať domácich obyvateľovhĺbka miestnosti s oknami smerom na východ alebo na západ. V zime sa vyžaduje blesk.

Teplota

Alocasia je skôr termofilná. Optimálny režim sa mení v rozsahu +22 ... + 27C v teplom období. V zime by ste nemali príliš znižovať teplotu, kultúra sa bude cítiť pohodlne na + 15 ... + 18C, čo nie je ťažké poskytnúť doma.

Vlhkosť

Zariadenie miluje mikroklímu s vysokou vlhkosťou až 80%. Pri záhradných vzorkách je okrem pravidelného zalievania potrebné aj postrek. V uzavretej miestnosti je táto úroveň náročnejšia na údržbu - hrnce môžete inštalovať na kontajnery s mokrým ílomitom tak, aby nádoba neprišla do styku s vlhkosťou, inak sa koreňový systém hnije. Vo vykurovacej sezóne vedľa alokazii nainštalujte nádobu s vodou. Rovnako ako záhrada, izbové rastliny vyžadujú systematické striekanie a listy môžu byť ďalej čistené vlhkou špongiou.

Polievanie

V jarnom a letnom teplom období Alokazie je potrebné časté zalievanie, ktoré sa znižuje do jesene. V horúcom počasí musí byť rastlina napojená, keď vrchný kryt pôdy zaschne, av zime stačí raz týždenne. Môžete striedať zavlažovanie. Je veľmi dôležité, aby ste to nepreháňali pitím, pretože vlhká pôda môže spôsobiť veľké škody na koreňoch. Aby sa predišlo takýmto nepríjemným následkom, dokonca aj vo fáze pristátiaJe potrebné položiť hrubú vrstvu drenážneho materiálu (napríklad expandovaného ílu).

Hnojivá a obväzy

\ t

Na zachovanie dekoratívnej kultúry je potrebné ju oplodniť. Dvakrát za mesiac sa izbové rastliny kŕmia komplexnými doplnkami obsahujúcimi vysoké hladiny draslíka. Po transplantácii sa prvé kŕmenie vykonáva za mesiac. Musíte tiež oplodniť Alokaziya počas vegetačného obdobia a na konci obdobia kvitnutia.

Choroby a škodcovia

\ t

Príčinou choroby sa často stáva nesprávna starostlivosť. Napríklad nedostatočne vlhký vnútorný vzduch prispieva k vysušeniu okrajov hárku a vzniku hnedých škvŕn. Popáleniny na listoch sú takmer rovnaké, keď je rastlina dlhodobo vystavená priamemu žiareniu. Nad navlhčenou pôdou môže dôjsť ku koreňovej alebo kmeňovej hnilobe. V takýchto prípadoch musíte okamžite vytvoriť správnu starostlivosť.

Tiež choroby ako:

- Fusarium, ktorého znaky sú hnilobné škvrny, najprv na stopkách a potom na listoch, v dôsledku čoho zomierajú. V tomto prípade je potrebné odrezať všetky poškodené časti, vrátane koreňového systému, zabaliť kmeň vlhkým machom a prikryť rastlinu filmom. Keď sa objavia nové korene, presadí sa do novej pôdy;

- Antracnosa, ktorá sa vyznačuje výskytom hnedých škvŕn so žltkastým okrajom, ktoré sa časom rozširujú. Nemôže to bez liečby fungicídmi;

-Mierna rosa je určená prítomnosťou bielo-žltej alebo čiernej škvrny na listoch. Pri infikovaní je potrebné odstrániť poškodené listy, ošetriť ich fungicídom a zabezpečiť starostlivosť.

Alokazia môže trpieť hmyzom, ktorý preniká cez pôdu alebo susedné rastliny. Najnebezpečnejšími sú škvrnitý hmyz, hlístice, vošky a roztoče. Môžu byť ošetrené ošetrením rastliny a pôdy insekticídmi.

Ako recyklovať Alokaziya

Transplantácia sa vykonáva na jar. Kapacita by mala byť vysoká, pretože korene kvetu sa tiahnu hlboko. Do pôdnej zmesi je potrebné pridať riečny piesok, kôru alebo kokosové hobliny, aby sa uvoľnil. Na dne hrnca musí byť položená drenáž, vrstva, ktorá môže byť tretina výšky. Alocasia by mala byť posadená v hrnci, posypaná pôdou, ľahko napchaná a napojená. Potom nasleduje obvyklá starostlivosť.

Reprodukcia doma

Existuje množstvo spôsobov, ako propagovať alokaziya: pestovanie semien, delenie, listy, odrezky alebo bazálne deti. Voľba závisí od typu zariadenia. Bez ohľadu na to, ako k tomu dôjde, existuje niekoľko pravidiel týkajúcich sa akéhokoľvek procesu, a to:

- Odvodnenie musí byť pokryté kobercom až po dno sadiva vrátane drveného uhlia, rozbitých tehál;

- Pôda na rozvoj rastlín by mala byť ľahká, s nízkym obsahom kyslosti;

- Pôda na pestovaniemusia byť dezinfikované;

- Sadenice by mali pravidelne zvlhčovať pôdu;

- Akýkoľvek sadivový materiál, s výnimkou semien, musí byť narezaný dreveným uhlím;

- Aby sa urýchlilo vytváranie koreňov, deti, odrezky a letáky sa musia najprv namočiť do koreňového stimulačného roztoku.

Jar je považovaný za najlepšie obdobie pre začiatok šľachtiteľského procesu, keď ktorákoľvek rastlina získava čo najviac biologickej aktivity, ale v prípade potreby ju možno začať v lete alebo na jeseň.

Reprodukcia alokaziya semenami

Táto metóda sa používa omnoho menej často a je vysvetlená skutočnosťou, že semená sa majú zasiať výlučne v čase, keď sa nachádzajú v bobuliach - mokré mušle. Ale vzhľadom k tomu, že v podmienkach bytov a domov alokazia kvitne pomerne zriedka, je ťažké získať materiál.

Ak sú však semená prítomné, musia byť umiestnené na povrchu pripravenej pôdy a mierne bez toho, aby boli ponorené, musia byť mierne zhutnené. Potom sa lôžko navlhčí rozprašovačom a potiahne sa polyetylénom alebo sklom. Denný výsev a vlhkosť.

Po dvoch alebo troch týždňoch sa objavia prvé výhonky. Transplantácia do trvalého bydliska sa vykonáva s príchodom dvojice plnohodnotných listov.

Reprodukcia alokaziya listami a odrezkami

Pomocou listnatej metódy odrezali mladý list, trochu ho osušili a potom ho urobili ďalší malý rez, vložili ho do nádoby s pôdou. naV tomto štádiu je potrebné vytvoriť skleníkové podmienky, kde sa zachová vlhkosť a teplota, preto je výsadba pokrytá sklenenou nádobou alebo plastovou fľašou.

Každý deň by sa mal kryt zdvihnúť, aby sa skleník prevalil a zvlhčil pôda. S erupciou druhej príbalovej informácie sa kryt odstráni a mladej rastline sa poskytne obvyklá starostlivosť.

Proces očkovania sa vykonáva presne rovnakým spôsobom.

Reprodukcia alokaziya delením rizómov

Na jar je možné šíriť alokaziya, deliac koreň. Kvôli tomu musí byť kvet opatrne odstránený z hrnca, opláchnuť odrezok a zbaviť ho nadbytočnej pôdy. Rez je uskutočnený nožovým nožom tak, že na všetkých segmentoch zostáva aspoň jeden výhonok. Miesta krájané uhlím. Pripravený materiál je zasadený do samostatných nádob.

Reprodukcia alokaziya deťmi

Bazálne hľuzy sa považujú za najlepší materiál. Sú starostlivo odstránené pri presadení rastlín, umiestnené v úzkom, ale hlbokom kontajneri (je vhodné použiť plastový pohár, cez steny, ktoré môžete pozorovať vývoj odnoží) s drenážnym otvorom. Zakorenenie nastane v priebehu 2,5 - 3 mesiacov, potom sa objavia plné letáky, krovina sa dá presadiť do hlbokej nádoby.

Alokaziya - foto

Bližší pohľad na alokazii pomôže krásnym fotografiám rôznych predstaviteľov druhov zozbieraných v galérii. tototropický hosť sa stáva nádhernou výzdobou, zaplňuje záhrady, haly, priestranné sály a bytové zariadenie s jedinečným duchom trópov. Šťastné prezeranie!