Ako vybrať žalúzie na oknách: typy a funkcie

Moderné žalúzie už dlho získali srdcia dizajnérov a vlastníkov bytov, pričom prestali byť len atribútom sivých kancelárskych priestorov. V súčasnej dobe výrobcovia ponúkajú produkty nových úprav, vyrobené z rôznych materiálov, vo veku v širokej štylistickej a farebnej škále. Nie je ťažké vybrať niečo špeciálne pre takmer akýkoľvek interiér, všetko, čo zostáva, je zistiť, aké typy štruktúr existujú a aké sú ich vlastnosti.

Typy žalúzií podľa typu

Každý typ žalúzie má svoje vlastné funkčné zaťaženie, špecifickosť a individualitu. Preto, aby sme pochopili, ktorá štruktúra je najlepšia pre dekoráciu okien a ochranu pred slnkom, je potrebné rozhodnúť, v ktorej časti domu budú, ako aj aké základné úlohy budú vykonávať.

Vertikálne žalúzie

Vertikálne konštrukcie sa podobajú štandardným závesom. Sú vyrobené z tkaniny a plastu, a preto majú širokú škálu rôznych farieb a textúr. Pohyb komponentov prispieva k zmenám svetla a tieňa v miestnosti, čo zasa ovplyvňuje celkový dojem z interiéru.

Pásy, ktoré tvoria zvislé žalúzie - lamely môžu mať rôznu dĺžku a šírku v závislosti od potreby. Ak máte veľké otvory, zastavte so širokými pruhmi a ak sú okná maléUprednostnite úzke lamely. Tento typ záclon je vhodnejší pre malé miestnosti s nízkymi stropmi, pretože zvislé čiary vizuálne rozťahujú miestnosť a robia ju priestrannejšou.

Medzi výhodami vertikálnych žalúzií možno zdôrazniť aj tieto položky:

- Presný geometrický dizajn dokonale zapadá do moderných interiérov a dá sa ľahko kombinovať s ľahkým tylom a hrubými závesmi;
- Vertikálny mechanizmus môže byť zostavený z rôznych strán, rozdelený alebo zmontovaný v strede;
- Usporiadanie lamiel zhora nadol umožňuje minimalizovať hromadenie prachu na nich.

Existujú však nuansy - pri veľkých prúdoch vzduchu sa lamely začínajú húpať a vytvárajú nepríjemný hluk. Preto je lepšie nepoužívať vertikálne žalúzie na balkóne. Tiež neštandardné formy okien komplikujú proces inštalácie a plastové variácie nie sú vhodné na zdobenie veľkých lietadiel.

Horizontálne žalúzie

\ t

Horizontálne vykonávanie sa považuje za klasické. Spočiatku sa rozšírili v dizajne kancelárskych priestorov. Dnes sa vyznačujú bohatstvom použitých materiálov, farbami, ako aj množstvom ďalších praktických a estetických výhod, a preto sa používajú všade:

- Univerzálne závesy sú vhodné ako pre celkové, tak aj pre malé otvory vrátane manzety;

- Horizontálnežalúzie sú veľmi kompaktné a prebiehajú len pri otvorení;

- Usadený prach sa dá pomerne ľahko odstrániť z povrchu;

- Nepochybnou výhodou je jednoduchosť montáže a rôzne druhy spojovacích materiálov;

- Stupeň osvetlenia je regulovaný v najväčšej možnej miere - lamely sa môžu otáčať v ľubovoľnom uhle a navyše úplne uvoľňujú okno pre úplný vstup svetla.

Všetky tieto výhody umožnili, aby sa horizontálne žalúzie pomerne rýchlo rozšírili v bytoch a domoch. Pre mnohé interiéry sa stali nepostrádateľnými atribútmi pohodlné a praktické úpravy minimalistických foriem. Výrobcovia ponúkajú modifikácie s automatickým ovládaním, schopnosť uzavrieť súčasne so zahrnutím umelého osvetlenia a pracovať na programe určenom vlastníkom.

Rolety a rímske rolety

Ak môžu byť štandardné horizontálne a vertikálne žalúzie vyrobené z rôznych materiálov, potom sú tieto analógy iba bambusové alebo textilné. Pevná opona je nastaviteľná len v dĺžke, ale zároveň sa jednoducho a rýchlo zloží do malého kotúča na vrchu.

Táto možnosť je veľmi výhodná, ak potrebujete voľný okenný parapet na umiestnenie dekoratívnych prvkov. Žalúzie môžu mať originálnu textúru a potlač, takže sú plne schopné stať sa samostatným prvkom dekoru.

Vonkajšie rímske roletypodobajú rolke a sú tiež vyrobené z tkaniny. Jediný rozdiel je, že nie sú zvinuté zhora, ale sú zahalené v krásnych záhyboch.

Jediná vec, ktorá stojí za to venovať osobitnú pozornosť - také látky vyžadujú čistý postoj, pretože mastné škvrny ich môžu navždy zničiť.

Kazetové rolety

\ t

Kazetový mechanizmus je špeciálnou variáciou horizontálnych konštrukcií, ktoré sú pripevnené k okennej lište. Často sa používajú na zakrytie kovových plastových okien, menej často na drevené. Kazetové mechanizmy umožňujú upevnenie zo strany, tenké a čisté, takže žalúzie sa nepohybujú zo strany na stranu od vetra alebo od zatváracieho otvoru okna.

Klastrové rolety sú inštalované v blízkosti skla, takže sú účinne chránené pred svetlom a sú tiež veľmi kompaktné. Pretože inštalácia sa vykonáva samostatne pre každý list, je vhodné otvoriť jeden z nich, zatiaľ čo druhý je zatvorený.

Skladané rolety

Z diaľky sa takéto závesy podobajú obyčajným horizontálnym modelom, ale pri približovaní sa k nim si môžete byť istí, že sú štrukturálne jediné plátované plátno.

K hlavným výhodám tohto postupuako napríklad žalúzie, prideľujeme tieto funkcie:

- možnosť prania;

- Krásny vzhľad rozvinutých žalúzií v takmer nepostrehnuteľnom usporiadaní v navinutom pohľade;

- Dokonale sa vyrovná s funkciami štandardných záclon, dokonca aj v prípade najneobvyklejších foriem okien: lichobežníkový, trojuholníkový, zaoblený;

- Vhodné pre bezpečné upevnenie na svetlíky a svetlíky;

- Niektoré možnosti pozostávajú z kombinácie materiálov rôznych farieb a hustoty, takže môžete nastaviť stupeň slnečného svetla;

- Široká škála možností montáže a nastavovačov;

- Jednoduchá inštalácia žalúzií umožňuje ich montáž a výmenu v prípade aktualizácie dizajnu miestnosti.

Verzie žalúzií podľa výrobných materiálov

Kvalitné, praktické a estetické ukazovatele žalúzií priamo závisia od surovín, z ktorých sú vyrobené. Preto pred kúpou produktu, ktorý sa vám páči, má zmysel študovať podrobnejšie ich základné vlastnosti, výhody a nevýhody.

Plastové rolety

Plastové lamely sú dosť tvrdé a pokojne tolerujú akúkoľvek teplotu. Takáto záclona sa dobre hodí do miestností s vysokou vlhkosťou, napríklad do kúpeľne alebo kuchyne. Povrchy v poslednej miestnosti sú často znečistené a nahromadené, preto sa ľahko čistia.plast sa stane nepostrádateľným atribútom pre kuchynské okná. Okrem toho, vysoko kvalitné plasty nie sú vystavené vyhoreniu na slnku a nemenia ich farebné vlastnosti, ale môžu sa deformovať pri kontakte s batériou.

Na vytvorenie vertikálnych a horizontálnych žalúzií sa používajú polymérne suroviny. V rovnakej dobe, pre dizajn veľkých okien bude vyžadovať vystužený rám základne. Materiál je schopný prekrývať sa s mnohými textúrami a detailmi interiéru, a preto sa organicky hodí do väčšiny štýlových rozhodnutí. Hustá nepreniknuteľná verzia umožní čo najviac stmavnúť priestor, zatiaľ čo transparentné analógy prispejú k vytvoreniu pôvodnej atmosféry.

Vo všeobecnosti je to veľmi úspešná a praktická možnosť: je lacná, ľahko sa udržuje, trvácna a menej, napríklad hliník podlieha zmenám vo svojej vlastnej forme.

Hliníkové žalúzie

Jeden z najlacnejších a najjednoduchších spôsobov, ako udržať miestnosť bez slnečného žiarenia a očí cudzích ľudí. Moderný stavebný trh ponúka širokú škálu výrobkov: matný, lesklý plastom potiahnutý, perforovaný, originálny textúrovaný. Hliníkové rolety pomôžu vytvoriť štýlový interiér bez dodatočných nákladov.

Rovnako ako v prípade plastov sa tieto lamely ľahko utierajú a umývajú, sú dobre chránené pred slnkom a neprehrievajú sa, ak sú potiahnuté špeciálnym smaltom.

CNa druhej strane mäkký kov nevydrží konštantný tlak a dotyk. Ľahko sa deformuje, takže sa často neodporúča otvárať okná s hliníkovými žalúziami, ktoré sú na ne umiestnené. Okrem toho môže vytvárať hluk zo silných nárazov vetra.

Žalúzie

\ t

Textilné rolety môžu mať takmer akýkoľvek dizajn: horizontálne, vertikálne, roletové, rímske rolety. Výber tkanín výrobkov, dávajte pozor na kvalitu vlastnosti materiálu - hustejšie to je, tým dlhšie bude môcť udržať krásny vzhľad a nie priehyb. Je tiež dôležité sa pýtať na schopnosť prenášať denné svetlo, pretože niektoré variácie neumožňujú veľké množstvo svetla cez špeciálny povlak na vnútornej strane. To je dôležité najmä pre spálňu a obývaciu izbu.

Textilné rolety sa spravidla vyrábajú zo syntetických materiálov vrátane polyesteru, trvanlivého materiálu a materiálu bez vyblednutia.

Tieto žalúzie čistite vysávačom, kefou, vlhkou špongiou alebo ručným umývaním pomocou jemného prášku. Nízka kvalita textílií však môže časom meniť svoj tvar a farbu, preto si ho vyberajte obzvlášť opatrne.

Drevené žalúzie

Drevené modely sú drahé, ale veľmiestetický a prirodzený vzhľad žalúzií. Vo svojej výrobe používa céder, buk, korok, lipu, borovicu. Je zaujímavé pozrieť sa na výrobky z bambusu. Prírodné sfarbenie harmonicky zapadá do takmer každého interiéru.

Okrem atraktívnych vizuálnych vlastností je drevo kvalitným a praktickým materiálom. Tieto žalúzie zvládajú svoju hlavnú úlohu nie horšie ako syntetické analógy, dokonale zabraňujú prechodu slnečného svetla a vplyvu teploty. Špeciálne nástroje umožňujú chrániť strom pred vlhkým prostredím, vyhorieť na slnku a predĺžiť jeho funkčné obdobie na mnoho rokov.

Jediné upozornenie - drevené žalúzie nie sú vždy vhodné pre veľké okná, pretože sú dosť ťažké a vyžadujú pevný rám. Musia sa čistiť iba suchou metódou.