Ako vybrať tapetu pre chodbu (+60 fotografií)

Chodba - prechodná zóna medzi obytnými a nebytovými priestormi. Zdá sa, že malá plocha miestnosti, ktorá sa zvyčajne pohybuje od 2 do 4 m2 M., Nedovoľuje zvlášť nespútaný dizajn interiéru a dizajn, ktorý okamžite vytvára pozitívny dojem o celom byte. Ale to nie je tak, môžete ozdobiť tento priestor štýlovým spôsobom, a kompetentne vybrané tapety pre chodbu vám pomôže urobiť.

Druhy tapiet, ich výhody a nevýhody

Na chodbe a na chodbe na tapetu ukladať ďalšie požiadavky, na rozdiel od iných miestností. Tento priestor je najmenej chránený pred pouličnými nečistotami alebo prachom, takže by ste mali dávať prednosť najodolnejším a všestranným druhom. Zvážte, aké možnosti existujú na súčasnom trhu.

Papierové tapety pre chodbu

Tradičný a najjednoduchší typ tapety, ktorý bol široko používaný pred príchodom nových odrôd. Papierové tapety sú šetrné k životnému prostrediu, priedušné a veľmi pohodlné pri lepení. Ďalším atraktívnym plusom je relatívne nízka cena, najmä v porovnaní s inými druhmi.

Táto možnosť však neslúži na dlhú životnosť: tapeta nemá vysokú pevnosť a odolnosť voči mechanickému poškodeniu a vlhkosti a ich životnosť je zvyčajne obmedzená na 10 rokov. Okrem toho by sa nemali umývať v prípade kontaminácie.

Preferujem papierové tapety na chodbe je len ak ste finančneobmedzené alebo plánujú zmeniť situáciu v dome každých pár rokov.

Vinylová tapeta pre chodbu

Tento typ tapety je považovaný za spoľahlivejší a trvanlivejší ako papier a je dvojvrstvovým hustým povlakom. Kľúčovou funkciou je tu vrstva PVC, ktorá sa aplikuje na podklad (papier, netkané alebo iné typy) a chráni ju pred vlhkosťou, svetlom a čiastočne pred mechanickým poškodením.

Moderná vinylová tapeta sa často vyrába zo špeciálnych mikropórov, ktoré z nich robia priedušnosť a umožňujú umývanie. Ďalšou výhodou je dlhá životnosť - od 10 do 20 rokov.

Túto odrodu však nemožno označiť za ekologicky nezávadnú a neškodnú vzhľadom na syntetické zlúčeniny prítomné v zmesi. Ale pretože si vyberiete tapetu pre chodbu, táto nevýhoda sa nezdá byť významná, najmä s častým vysielaním. Okrem toho sa vinylová tapeta líši v prijateľnej cene, ktorá zodpovedá univerzálnym vlastnostiam.

Netkané tapety na chodbu

Ako už názov napovedá, tento typ je založený na flizelíne, materiáli na báze celulózových vlákien, ktorý sa tiež nazýva „zlepšený papier“. A z dobrého dôvodu: aj keď netkaná textília pripomína papier, je odolnejšia voči vlhkosti a mechanickému poškodeniu, vniká do vzduchu a je tiež schopná blokovať nepravidelnosti na stenách.

Netkané tapety sa často používajú na maľovanie,viac ako raz. Ich reliéf poskytuje veľké príležitosti pre rozhodovanie pri návrhu, ale tiež ľahko zachytáva prach a môže byť poškodený neopatrnou manipuláciou.

Okrem pomerne vysokej ceny budete musieť utrácať peniaze za lepenie - pre netkané tapety sa používa špeciálne lepidlo a farba „žerie“ dodatočné finančné prostriedky.

Textilné tapety na chodbu

Aj v období klasicizmu boli steny domov šľachtických rodín zdobené bohato zdobenými textúrami. Teraz sa tento materiál používa aj na lepenie, ale vo forme textilných tapiet, ktoré sa stále považujú za potešenie nie z lacných.

Tento druh má vysoké estetické vlastnosti a ľahko vytvára útulnú, ušľachtilú atmosféru v interiéri. Okrem toho, tapety nezanecháva viditeľné švy a vyzerajú ako pevné plátno.

Bohužiaľ, krásny vzhľad je zakrytý nepraktickosťou materiálu, ktorý zhromažďuje veľa prachu, vyhorí a vyžaduje špeciálny prístup pri čistení. Pre chodbu, tento typ tapety sa zdá byť zbytočný luxus, ale mali by ste začať predovšetkým zo štýlu a vaše túžby.

Stylistické rozhodnutia

S typmi tapiet a ich technickými vlastnosťami, ktoré sme si vymysleli, sa teraz pohovorme o estetike. Napríklad v interiéri domu ste si vybrali určitý štýl a chcete vytvoriť kompletný obraz. V tomto prípade aj tapeta musí byť v súlade s koncepciou a vytvoriť atraktívny obraz. UvažujeHlavné štýly, ktoré budú vyzerať skvele na chodbe.

Tapeta na chodbu v klasickom štýle

Tento štýl je spojený s luxusom, farebným obmedzením a eleganciou. Môžu byť použité ako prosté, tak bohato zdobené tapety s floristickými, heraldickými a ďalšími motívmi. Osobitná pozornosť by sa mala venovať materiálu a tým aj typu tapety.

Textilné tapety priamo súvisia s dobou klasického štýlu a možno práve v tomto interiéri budú vyzerať najviac harmonicky. Dokonale vhodné a netkané tapety s rôznymi reliéfmi. Toto štýlové rozhodnutie sa dokonale zmestí do priestrannej chodby.

Tapeta na chodbu v modernom štýle

Moderný štýl je dosť vágny pojem, ale jeho hlavnú črtu možno považovať za opak „tradičného“. Znamená to funkčnosť, zdržanlivosť, neporiadok častí, hladké línie a čistotu farieb. V tomto prípade môže byť tlač najrozmanitejšia - geometrické vzory, realistické tapety alebo monotónnosť.

Takéto tapety na chodbe nie je len dekorácia v interiéri, ale aj schopný premeniť priestor, podľa praktických cieľov: jednoduché rovné pruhy zvýšia nízke stropy a jasný vzor na jednej stene vytvorí akcenty.

Tapeta v štýle Provence pre chodbu

Ukázať krásu a pohodlie francúzskych dedín, Provence štýl je schopný okamžitevytvoriť dobrý dojem na tých, ktorí sa postavia na prahu bytu. Je ľahké sprostredkovať tento duch a náladu aj v takej malej a praktickej miestnosti ako vstupná hala výberom správnej tapety.

Dajte prednosť teplým pastelovým tónom, ktoré sa zdajú byť trochu „vyhorené“ pod slnkom. Tradičné pre štýl vzoru - "malý kvet" alebo bunky.

Tapeta škandinávskeho štýlu pre sálu

Minimalistický, priestranný, svetlý a útulný - škandinávsky štýl dobyl mnoho ľudí, a tiež zdobené nie jeden moderný dom. Napriek zdržanlivosti si v tomto štylistickom rozhodnutí môžete dovoliť experimentovať a kombinovať rôzne typy tapiet.

Bude vhodné pozrieť sa na jednu stenu so vzormi na pozadí monochromatických a svetlých alebo tapiet napodobňujúcich rôzne materiály. Uprednostňujú studené a tlmené odtiene, škandinávske vzory a hladkú textúru.

Chodba tapety farba, ktorý z nich si vybrať?

Farebná škála tapiet tiež zohráva významnú úlohu v interiéri, pretože je to farba, ktorá vytvára náladu a atmosféru vo vesmíre a dokáže ju vizuálne transformovať. Odporúčame venovať pozornosť nasledujúcim farebným variantom.

Biela tapeta

Biela farba sa javí ako „magnet“ na nečistoty a prach a zdá sa byť veľmi nepraktická a nie je trvanlivá. Ale pozrite sa na to z druhej strany: biela tapeta na chodbe vytvorí pocit čistoty, priestrannosti a pohodlia, a tmavé kúsky nábytku a výzdoby na takých miestach.pozadie bude vyzerať ešte živšie a atraktívnejšie.

Čierna tapeta

Mnohí sa obávajú čiernej farby, pretože ju považujú za pochmúrnu a zužujúcu priestor. Takéto farebné riešenie je sotva vhodné pre sálu s malým priestorom, ale čierna tapeta v priestrannej miestnosti s vhodne zvoleným nábytkom bude vyzerať štýlovo a vyspelé, čím sa vytvorí útulný komorný priestor.

Modrá tapeta

Hlboká a nenápadná farba, ktorá napĺňa miestnosť sviežosťou a čistotou. Modrá tapeta na chodbe je univerzálnou voľbou pre malé i veľké plochy, ktoré budú vynikajúcim zázemím pre drevený nábytok.

Šedá tapeta

Ďalšia "nebezpečná" farba, ktorá obchádza a obáva sa vytvoriť matnú alebo matnú atmosféru. A absolútne nič! Koniec koncov, šedá tapeta je najlepšie kombinovaná s inými farbami. Po zdvihnutí správneho tónu a diverzifikácii vzorov budete môcť vytvoriť štýlový a moderný dizajn.

Béžová tapeta

Možno jedna z najkrajších a teplých farieb, ktorá je ideálna pre chodbu a okamžite vytvára príjemný dojem. Béžová tapeta sa odporúča použiť v interiéri s rovnakými a prirodzenými tónmi: hnedá, sivá a biela.

Vyberte tapetu pre malú chodbu

Bohužiaľ, nie každý si môže dovoliť pestrý a pestrý dizajn v priestore 2-3 metrov štvorcových. m. Často je voľba zléhoTapeta môže nielen pokaziť interiér, ale tiež sa zamerať na nedostatky, najmä malé rozmery.

Aby sa tomu predišlo, pri výbere obkladu stien sa snažte dať prednosť svetlým pastelovým odtieňom, ktoré vizuálne rozšíria priestor a vložia do neho chýbajúce svetlo.

Pre malú chodbu sú najvhodnejšie matné povrchy bez reliéfov. Tiež sa odporúča, aby sa zabránilo tapety s komplexnou ornament, ale ak naozaj chcete - je lepšie ozdobiť jednu alebo dve steny s nimi, a vykonávať zvyšok v jednofarebným spôsobom.

Tapeta pre predsieň - foto

Aby sme vás ďalej inšpirovali a demonštrovali rôzne možnosti, urobili sme výber chodieb s rôznymi možnosťami tapiet uvedenými v článku. Šťastné prezeranie!

Video: Tapeta pre predsieň - originálne nápady