Ako si vybrať tapetu v byte: tipy a triky

Dnes existuje mnoho zaujímavých možností na obloženie stien. Ak chcete odpovedať na otázku, ako si vybrať tapetu v byte, musíte sa naučiť rozlišovať ich estetickými údajmi, textúrou a štýlom smerov.

Hlavné typy tapiet

\ t

Výber obkladu stien by sa mal vykonať správne a zodpovedne. Len vzhľadom na stav stien v miestnosti, praktickosť tapety, ich vlastnosti, môžeme si byť istí, že oprava bytu poteší oči majiteľov a hostí po mnoho rokov. Existuje niekoľko hlavných typov tapiet.

Papierové tapety

Klasická voľba, testovaná miliónmi ľudí. Hlavnými typmi papierových tapiet sú simplex (jedna tenká vrstva) a duplex (dve vrstvy, z ktorých jedna vytvára dodatočnú hustotu a svetelnú odolnosť). Medzi hlavné výhody tejto možnosti patrí vysoká priepustnosť vzduchu, šetrnosť k životnému prostrediu, rôznorodosť farieb, primeraná cena. Nevýhodou je nízka odolnosť voči vlhkosti.

Tapety na plochu

Pozostávajú z niekoľkých oddelených alebo jedného veľkého fragmentu fotografie. Môžu to byť obrázky na výšku aj na šírku. Jednoduché lepenie, kreatívny vzhľad a nízka cena sú hlavnými tromfami fototapiet. Mínus - nízka pevnosť (v porovnaní s inými typmi tapiet).

Vinylová tapeta

Toto je jedna z najobľúbenejších možností na zdobenie bytových stien. Hlavné zloženievinylové tapety - netkané a polyvinylchlorid. Podľa štruktúry môžu byť penové (s hrubou textúrou alebo lesklými prvkami), sieťotlačou (schopnou mierne meniť počiatočný odtieň v závislosti od svetla) a lesklým. Vinylová tapeta je trvanlivá, odolná voči vlhkosti a úplne nenáročná na starostlivosť. Menšie nevýhody možno pripísať zložitosti lepenia a nízkej priedušnosti.

Netkané tapety

Mnohí dizajnéri radia, aby si vybrali byt na obloženie stien. Reliéfne vzory a výrazné ornamenty ozdobia každý kútik a také dôležité vlastnosti ako hypoalergénnosť, odolnosť voči opotrebeniu, priedušnosť a jednoduchosť údržby môžu zaručiť úspešnú opravu.

Tekuté tapety

Zaujímavá zmes vo forme prášku, ktorá sa v kombinácii s vodou mení na najneobvyklejšie odtiene. S nimi môžete jednoducho experimentovať výberom požadovanej farby. K fixácii dochádza so špeciálnym ochranným lakom.

Ako vizuálne zlepšiť miestnosť s tapetou

Špecialisti, ktorí už mnoho rokov študujú všetky detaily zdobenia múrov nielen na teórii, ale aj vo svojej vlastnej praxi, hovoria, že je potrebné brať do úvahy individuálne charakteristiky miestnosti a potom sa každý dom môže stať pohodlným a praktickým. Vizuálne zlepšenie miestnosti pomocou tapety pomôže také triky:

1. Úzka, široká miestnosť môže tapetu ssvetlý vzor alebo geometrické vzory.

2. Ak chcete rozšíriť stiesnenú miestnosť, môžete použiť ľahkú tapetu s priečnymi pruhmi.

3. Vzhľadom na pozdĺžny veľký vzor tapety sa vysoký strop javí ako menej objemný.

4. Ak plánujete ozdobiť stenu maľbami, musíte venovať pozornosť obyčajnej lesklej tapete, ktorá bude priaznivo zdôrazňovať celkový dizajn a bude vynikajúcim podkladom pre maľovanie.

5. Kontrastná svetlá tapeta nie je vhodná pre minimalistický štýl.

6. Tlačené tapety - skvelé riešenie pre tých, ktorí ešte nerozhodli o výbere a chcú experimentovať s odtieňmi.

7. Hrúbka tapety by mala byť rovnaká. Táto vlastnosť označuje vysokú kvalitu výrobku.

8. Odtieň citrónovej, broskyňovej a béžovej farby môže krásne zvýrazniť drevený alebo kávový nábytok.

Tipy na výber tapety pre rôzne miestnosti

Stenový kryt vykonáva naraz niekoľko dôležitých funkcií: estetickú, hygienickú a tepelnú izoláciu. Ale existujú individuálne pravidlá a tipy pre výber tapety pre každú jednotlivú izbu.

Pozadie pre spálňu

Je veľmi dôležité vziať do úvahy celkový štýl spálne, tvar miestnosti a stav stien. Napríklad veľké vzory alebo pásy by neboli najlepším riešením pre nerovné povrchy. Menšie chyby môžu skryť reliéfne netkané tapety. Stojí tiež za posúdenie usporiadania a farebnej škály nábytku. Tapeta s jasnými vložkami vo forme geometrických vzorovbude skvelý doplnok k prírodný nábytok, nebeské odtiene dá vzdušnosť na kovové prvky, a béžová stena krytina vyzerá dobre v kombinácii s týmito smermi: klasické, moderné, Provence, art deco, minimalizmus.

Pozadie pre obývačku

\ t

Správna kombinácia farieb môže skryť malé chyby miestnosti a klásť potrebný dôraz na jej prednosti. Tmavá tapeta s veľkým vzorom môže urobiť z obývačky menej priestrannú a pohodlnejšiu, textúrovanú tapetu na jednej zo stien dá špeciálny dizajnér lesk, môžete si vytvoriť svetlejšie miestnosti pomocou svetlej tapety s malými škvrnami. Ťažký nábytok a obľúbené prvky dekoru možno zriediť kombinovanou tapetou, ktorá vizuálne rozdelí obývaciu izbu na dve samostatné zóny.

Tapety pre detskú izbu

Ide o ideálne miesto na prekladanie všetkých želaní detí a ich rodičov. Najčastejšie pre detskú izbu vybrať tapetu, ktorá môže vytvoriť atmosféru rozprávok, teplo a pohodlie. Aby priestor nevyzeral príliš monotónne a svieži, stačí, aby jedna zo stien bola neutrálna a druhá svetlejšia. Môže byť svetlo modrá a tyrkysová, broskyňová a ružová, béžová a citrónová.

Pozadie do kuchyne

Obloženie stien kuchyne musí mať nevyhnutne vlastnosti odolné voči vlhkosti (predsa bude tapeta neustále vystavená vysokým teplotám). Okrem toho môžete dokonale kombinovať tapety s plastovými panelmi alebo dekoratívne omietky. Tento dizajn modernej kuchyne bude vyzerať viac originálne a štýlové.

Tapeta na chodbu

Najlepšou možnosťou by bola neutrálna farebná tapeta. Snehovo biele odtiene budú často vystavené znečisteniu a tmavé budú atmosféry ponuré. Dobrou voľbou môžu byť kombinované tapety alebo monotónnosť v kombinácii s malými ornamentami (kvety, mozaika).