Ako si vybrať farbu do kuchyne: 20 tipov

Farebná paleta je jedným z najdôležitejších aspektov kuchynského dizajnu. Základom celého súboru je náhlavná súprava, ku ktorej je potrebné zvoliť harmonické prevedenie, vybavenie a príslušenstvo. Okrem maľby a povrchových textúr závisí dizajn miestnosti na varenie aj na proporciách, tvaroch, líniách, usporiadaní, ale dominantný odtieň má priamy vplyv na atmosféru v dome a náladu majiteľov. Ako si vybrať dobrú farbu kuchyne, bude diskutované nižšie.

1. Množstvo a proporcie

\ t

V súlade so všeobecným vzorovým pravidlom sa odporúča použiť najviac 2 - 3 farby vo vnútri jednej miestnosti. Okrem toho by mal byť ich pomer odlišný, napríklad svetelná základňa pokrývajúca 60–80% povrchov, tmavé hrany (10–30%) a svetlé akcenty (až 10%).

2. Útulné detaily

Pre vizuálne zväčšenie priestoru je kuchyňa tradične zdobená v jasných farbách. Aby snehobiely, oceľový, mätovo-zelený alebo bledomodrý nábytok nezanechal dojem sterilného laboratória, mal by byť doplnený prírodnými materiálmi (drevo, kameň) alebo zriedený teplejšími farbami - béžovou, oranžovou, hnedou, zelenou.

3. Jasné rámy

Čím menšia je kuchynská linka, tým opatrnejšie je zaobchádzať s tmavými a bohatými odtieňmi. Môžu úspešne vykonávať funkciu druhu rámu, ktorý sa nachádza na vodorovných plochách (stoly) a pozdĺž okrajov nábytku.Súprava s úzkymi kontrastnými obrysmi okolo obvodu bude vyzerať kompaktne a graficky.

4. Interakcia so slnkom

Pri výbere farieb do kuchyne je veľmi dôležité zamerať sa na prirodzené osvetlenie. Takže, pokojné pastelové farby pomôžu vychladnúť malú miestnosť s oknom na juh, a na kompenzáciu chýbajúceho slnečného svitu, mali by ste zvoliť žltkastú farbu a drevo teplých odtieňov.

5. Kombinácia povrchov

V závislosti od štruktúry materiálu môže byť rovnaká farba úplne iná. Táto skutočnosť sa musí vždy zohľadniť pri kombinovaní kuchynských predmetov. Napríklad hrubá textúra kameňa alebo tehál v povrchovej úprave bude dokonale kombinovaná so zemskou sadou hrubo upravených dosiek a lakovaný lesk dokonale dopĺňa sklo a pochrómovaný kov.

6. Vertikálna zmena odtieňov

Pri kúpe súpravy, ktorej fasády sú natreté v niekoľkých farbách, je lepšie uprednostniť modely, ktorých horné skrine sú ľahšie ako spodné skrine. V opačnom prípade existuje riziko vizuálneho zníženia výšky miestnosti a narušenia pohodlných proporcií.

7. Sedem farieb dúhy

Dúhové spektrum, rovnako ako množstvo svetlých vložiek, by bolo vhodné v priestrannej kuchyni. V tomto prípade sa odporúča opustiť akékoľvek vzory, dekor, otvorené police a viditeľné doplnky. Sám, viacfarebná varná zónaVyzerá to veľmi aktívne, takže ho nepreťažujte zbytočnými detailmi. Povrchová úprava by v tomto prípade mala byť neutrálna, pevná.

8. Chuťové chute

Spôsobenie asociácií s potravinami, farba kuchyne priamo ovplyvňuje chuť do jedla. Nasýtené ovocie a bobuľovité tóny (pomaranč, šarlát, paradajka červená, limetka, malina) zvyšujú nevedomú túžbu po jedlých rezervách, zatiaľ čo zimné odtiene modrej, tyrkysovej, purpurovej a smaragdovej nudia pocit hladu.

9. Podvedomé vnímanie farieb

Pre všetkých členov rodiny, aby sa cítili pohodlne v kuchyni, je lepšie si to zariadiť v prirodzenej palete. Pokojné sivohnedé, béžové, piesčité, trávovo zelené tóny s matnou textúrou sú vnímané ako bezpečné, zatiaľ čo príliš svetlé, neprirodzene svetlé alebo nadmerne ponuré prostredie rýchlo spôsobujú duševnú únavu.

10. Korenie v dizajne

Inšpiráciu pre dizajn neutrálnej teplej varnej zóny možno nájsť v samotných výrobkoch. Rôzne odtiene korenia, kávy, čokolády, sezónnej zeleniny, ovocia a bobúľ urobia z kuchyne najteplejšiu a najpohodlnejšiu izbu v celom dome, kde chcete stráviť viac času a prísť s novými chutnými jedlami.

11. Domáca atmosféra

Profesionálny dizajn kuchyne "a la restaurant", v ktorom je takmer všetko vyrobené z nehrdzavejúcej ocele, môže byť viac domáckyza pomoci teplého zlatého osvetlenia, ako aj prvkov nenatretého dreva, tehly, drveného kameňa.

12. Ako umelecké dielo

Upokojujúcejšie farby náhlavnej súpravy a povrchových úprav, čím bohatšie sú fasády. Neutrálna béžová, krémová, olivová skrinka bude účinne dopĺňať vzorované rezbárske práce, jemnú maľbu, krásne panely, starožitné keramické rukoväte. To je skvelá voľba pre kuchyňu v štýle Provence, Chebbi-chic, anglické klasiky.

13. Označené akcenty

Je žiaduce, aby odrážali svetlé farby nábytku v iných detailoch - napríklad vybrať záclony rovnakej farby, riadu, v jedálni použiť harmonické čalúnenie stoličiek alebo vankúšov vo farbe.

14. Neutrálny základ

Bez ohľadu na kuchyňu, v nej môžete vždy a so všetkým používať univerzálne farby a textúry. Pomáhajú riediť nadmerný jas, znižujú sýtosť a dávajú varnej zóne diskrétny vzhľad. V tomto zozname sú všetky achromatické tóny, tj biele, sivé a čierne v akýchkoľvek variantoch, béžovej a hnedej gama (bez žltého subtónu), nenatretého dreva a kovov.

15. Problematika čistenia

Pri výbere tieňa kuchyne by ste mali zvážiť jej praktickosť. Takže na lesklých povrchoch, najmä na tmavých povrchoch, bude viditeľná každá kvapka vody, odtlačky prstov a stopy produktov, čo znamená, že starostlivosť o ne bude vyžadovať veľa času a úsilia.Z tohto dôvodu je lepšie, ak sú dosky, ako aj priestor v blízkosti kachlí a umývadiel, bez škvŕn. Ideálnou voľbou je prírodná mramorová alebo drevená textúra, nehrdzavejúca oceľ, umelý umelý kameň.

16. Domáce spotrebiče v interiéri kuchyne

Veľké vybavenie by malo harmonicky zapadať do dizajnu náhlavnej súpravy. Chladnička, rúra, mikrovlnná rúra, kávovar a kuchynský robot musia byť vybrané v rovnakom štýle ako kuchyňa. Modely „Steel“ budú vyzerať perfektne na hladkom pozadí pastelových farieb, čierne sú obklopené jasnými farbami, klasika a Provence môžu byť doplnené domácimi spotrebičmi s vintage zlacením, dekorom, vzormi a loftovými a avantgardnými riešeniami budú perfektne kombinované s retro spotrebičmi.

17. Maľovanie stien

Pri navrhovaní malej kuchyne nezabudnite, že jasný kontrast medzi náhlavnou súpravou a stenou opticky zmenšuje miestnosť, vrátane výšky stropu. Je lepšie, ak je povrchová úprava rovnakej farby, len o niečo ľahšia ako veľký nábytok. Zástera je tiež najradšej obloženie s ľahkými lesklými dlaždicami, môžete tiež držať tapetu s perspektívou a chrániť ich transparentným sklom alebo okamžite objednať tlač na sklo.

18. Mäkké kombinácie

Namiesto ostrých kontrastov v malej varnej zóne je žiaduce používať farby, ktoré sú blízke tónom, napríklad tandemové pistácie smandľový orech, smotana s bledo ružovou, mliečna s kávou atď.

19. Vyváženie obrazu

Ak sa na fasády náhlavnej súpravy používa tlač fotografií, zvyšok dekorácie by mal byť jednoduchý. V ideálnom prípade bude farba stien opakovať najľahší odtieň kresieb alebo sa s ním harmonicky zladí.

20. Obrazy v dizajne kuchyne

Monochromatický dizajn nábytku v niektorých konštrukčných variantoch umožňuje nenápadné vzory na stenách. V závislosti na štýle, môže to byť malá kvetinová potlač, pruhy, bunky, obrázky z rôznych položiek, noviny, drevo, tkané textúry, rovnako ako rôzne kombinácie tapiet, keramických dlaždíc, plastových panelov, obloženie stien.

Video: Farba kuchyne - kombinácie, farba stien a nábytku