Ako čistiť železo zo sadzí: 7 spôsobov

Každá žena v domácnosti v čase čelí problému výskytu uhlíka na železe. A bez ohľadu na to, ako moderne sa váš elektrický spotrebič môže pochváliť, toto „ochorenie“ ho ľahko pochopí. Ale nezúfajte! Mnoho rokov skúseností ľudí zhromaždilo mnoho spôsobov, ako odstrániť neprijateľnú kontamináciu železom, a v našom článku sa o nich budeme rozprávať podrobnejšie.

1. Očistite železo soľou

Najprístupnejším spôsobom je čistenie železa z uhlíka soľou. K tomu môžete použiť jednoduchú kuchynskú soľ, najlepšie väčšiu. Ešte lepšie je, aby ste si na čistenie vybrali morskú soľ. Na dosiahnutie najlepšieho efektu je potrebné žehličku ohrievať. Potom konáme jedným z troch spôsobov:

1. Žehlička musí byť mierne zahrievaná a vypnutá. Posypte soľou a tromi vlhkými handričkami na povrch jej podošvy, kým uhlík nezmizne. Na konci procedúry musí byť povrch utretý suchou handričkou. Počas čistenia je potrebné postupovať veľmi opatrne, aby sa soľné kryštály nedostali do otvorov pre únik pary.

2. Zapneme žehličku a nastavíme na regulátore najjemnejší režim s nižším stupňom ohrevu. Potom v gáze alebo tenkej látke, zloženej na polovicu, zalejeme soľou a tak podivným stláčaním troch povrchov. Pomocou tejto metódy môžete vyčistiť nekomplikované nečistoty.

3. Spotrebič musí byť vyhrievaný s vysokou kvalitou. Kým on sa zvyšuje teplotu, dáme na žehliaciu dosku hustú lepenku, nalejeme na ňu soľ. Potom sa zahriala základňasoľou rozprestierame kruhovým pohybom, až kým nečistota nie je vyčistená.

V súčasnosti sa objavujú mnohé nové elektrické spotrebiče a soľ nemusí byť vhodná pre každý povlak. Napríklad nie je možné čistiť žehličky teflónovým povrchom.

2. Použite ocot

Ďalšou jednoduchou metódou, ktorá nevyžaduje osobitné materiálové náklady, je odstránenie vodného kameňa zo železa použitím octu. Ak sa snažíte sledovať svoj obľúbený spotrebič, malé škvrny sadzí možno ľahko odstrániť zmáčaním vatového tampónu alebo látky v octe. Mimochodom, nezabudnite na otvory pre paru - môžu byť tiež čistené octom pomocou bavlneného tampónu na uši. Po tomto čistení musí byť podrážka zo železa utretá do sucha.

Ak sa ocet sám nedokáže vyrovnať s kvetom, pridajte amoniak, ale všimnite si, že spotrebič musí byť úplne studený.

Hostesky často dávajú pozor na sadze len vtedy, keď je nemožné žehliť a je veľmi ťažké odstrániť takéto kontaminácie. V tomto prípade môže ocot tiež zachrániť situáciu: je potrebné večer dôkladne navlhčiť tkaninu s ňou a dať železo na vrchole, nechať v tejto polohe až do rána. Vo väčšine prípadov je dokonca výrazná patina počas tejto doby zmäkčená a ľahko exfoliovaná. Zoberme si, že ocot má dosť štipľavý zápach, takže nenechávajte takúto „kompozíciu“ v obytnej zóne - musí byť izolovaná (napr. Na balkón).

3.Čistenie železa soľou a octom

\ t

Najlepšie výsledky pri čistení železa možno dosiahnuť kombináciou soli a octu. Tieto dve zložky by mali byť zmiešané v malom hrnci a vložené do ohňa, miešať, kým sa soľ úplne nerozpustí. Je dôležité nepriviesť roztok do varu. Hotový roztok by mal byť trochu ochladený, aby sa nespalil, potom do neho navlhčite handričku a opatrne utrite znečistené miesta. V náročných prípadoch môžete použiť kefu s mäkkými štetinami (kov nie je možné použiť). Potom musíte povrch utrieť suchou handričkou, zohriať žehličku a vyžehliť ju akoukoľvek starou handričkou. Podľa hostesky, aj keď vôňa tohto domáceho čistiaceho roztoku nie je veľmi dobrá, jeho čistiace vlastnosti sú vynikajúce.

4. Odstránenie uhlíka sódou

Schopnosti čistenia sódy boli domácim ženám známe už dlho. Často sa používa na čistenie obzvlášť zložitých nečistôt na riade, inštalatérskych prácach používaných pri trávení. Prečo ju nevyčistiť železom? Môžete si vziať jedlo alebo sódu, zatiaľ čo práca by mala byť vykonaná v gumových rukaviciach, pretože sóda môže spôsobiť podráždenie pokožky. Soda by sa mala zmiešať s malým množstvom vody, aby sa získala homogénna pasta. Kompozícia sa získava na handričku alebo kefke a troch podrážkach nášho železa, pričom sa uistite, že pasta nespadá do otvorov. Keď je povrch úplne vyčistený, utrite ho suchou handričkou.

5. Použitie kvapalných chemických prípravkov

\ t

Povrch železa môže byť uvedený do správneho stavu použitím pomerne agresívnych kvapalín, ktoré zahŕňajú odstraňovač laku na nechty a acetón. Zvlášť dobre sa vyrovnávajú so sadzami z polyetylénu alebo syntetických tkanín. Stačí látku navlhčiť roztokom a utrieť nečistoty. Práce sa musia vykonávať v rukaviciach. Stojí za to zvážiť, že tekutiny vyžarujú dosť ostrý zápach, preto sa odporúča ich použitie v dobre vetranej miestnosti. Ak absolútne nemôžete tolerovať tieto "príchute", môžete použiť peroxid vodíka. Je bez zápachu - len navlhčite handričku a utrite škvrny.

6. Parafínová sviečka

Jedným z najviac "starovekých" spôsobov, ktoré naše prababičky používali, bolo použitie parafínovej sviečky na odstránenie uhlíka zo železa. V predstihu je potrebné prístroj riadne zohriať a pripraviť nádobu, na ktorú budú prúdiť kvapky horúceho vosku.

Takže sviečku zabalíme do hustej tkaniny (je lepšie použiť bavlnu) a umyť uhlík. Žehlička sa musí udržiavať v naklonenom stave tak, aby vosk mohol voľne prúdiť a nespadol do parných otvorov. V opačnom prípade sa zamrzne v týchto dierach, zohreje sa počas ďalšieho žehlenia a špinavého oblečenia. Na konci procedúry musí byť povrch utretý suchou handričkou.

7. Špeciálna ceruzka na čistenie železa

\ t

Ak nie ste zástancom ľudových metód zaobchádzania so sadzami na železe, alebo sa ukázali byť bezmocní,Na tento účel si môžete kúpiť špeciálnu chemickú ceruzku. Žehlička sa musí zapnúť a správne zahriať. Potom otrite povrch ceruzkou a vypnite spotrebič.

Proces chemického čistenia začne čoskoro - ložisko sa začne odlupovať. Musíme si zobrať mäkkú handričku a utrieť zmäkčený kvet bahna. Potom sa základňa zotrie vlhkou handričkou. V tomto procese sa môže objaviť nepríjemný zápach, ktorý by ste sa nemali báť - je to len odparovanie amoniaku obsiahnuté v ceruzke.