Ako a čo čistiť liatinový kúpeľ?

História existencie liatinových kúpeľov je už viac ako tucet rokov, a hoci dnes sú globálne nahradené modernými materiálmi, otázka starostlivosti zostáva relevantná. Liatina je uznávaná ako najodolnejší materiál odolný voči opotrebeniu, ktorý sa nebojí mechanických a chemických účinkov. Keďže však hovoríme o kúpeli, treba mať na pamäti, že je pokrytý dodatočným smaltom, ktorý sa bohužiaľ nemôže pochváliť podobnými pevnostnými vlastnosťami a často trpí nesprávnou starostlivosťou alebo údržbou. Ak ste zdedili len takého inštalatéra - nie je potrebné ponáhľať ho. Nezabudnite, že liatina sama o sebe dokonale udržuje teplo a chyby, ktoré sa objavili, môžu byť odstránené rôznymi spôsobmi, o ktorých budeme diskutovať v dnešnom článku.

Ako sa zbaviť vodného kameňa

Samozrejme, aby sa lipový film udržal na prikrývke, je najjednoduchšie sa oň počas prevádzky starať, aby bol neustále suchý. Ale keďže sa to stalo, odporúčame použiť jeden z nasledujúcich receptov:

1. Je potrebné zmiešať 100 g soli a sódy (nie je potrebné brať jedlo, môžete použiť sódový popol, ktorý dáva oveľa väčší účinok). Výsledný prášok sa aplikuje na udržiavaciu plochu liatinového kúpeľa a nechá sa niekoľko hodín, potom sa dostatočne treje vlhkou, tvrdou tkaninou;

2. Účinne pomáha vyrovnať sa s nepríjemnou situáciou.kyselina, ktorá sa musí zriediť na polokvapalnú konzistenciu a škvrnu namazať, ponechať ju v tejto forme po dobu 1,5-2 hodín. Po stanovenom čase je potrebné mierne ošetriť plochu kúpeľa štetcom a potom dôkladne opláchnuť vodou;

3. Prachové mydlo sa môže vyrovnať s vodným kameňom - ​​mydlo s ním umyte a zakryte kontaminované miesta, nechajte kúpeľ stáť v tejto forme pol hodiny a potom opláchnite;

4. Použite komerčne dostupné čističe kúpeľov. Napríklad, „Mr. Muscle“ pomôže účinne sa vyrovnať s vodným kameňom, ktorý je účinný aj pri dezinfekcii a eliminácii akejkoľvek kontaminácie. Jeho zloženie je schopné preniknúť hlboko do štruktúry kontaminovaného miesta a zničiť ho zvnútra.

Metódy odstraňovania hrdze

\ t

Odstránenie hrdze, ktorá sa objavila na povrchu liatinového kúpeľa, je dosť ťažké, pretože sa do vrchnej vrstvy dostáva do značnej miery. Napriek tomu, že sme sa podieľali na úsilí, môžeme sa ho zbaviť nasledujúcimi spôsobmi:

1. V rovnakom pomere premiešajte najbežnejší peroxid vodíka, ktorý sa predáva v akejkoľvek lekárni, s amoniakom. Výsledný roztok sa aplikuje tvrdou špongiou na škvrny a tri;

2. Vytvorte pastovitú hmotu soli a octu, namažte problémovú oblasť liatinového kúpeľa. Aby ste uľahčili dosiahnutie požadovaného efektu, môžete ho nechať niekoľko hodín - nepoškodzuje to povlak, ale umožní vám tiež zbaviť sa žltosti;

3. Agresívnejší prostriedok je zmes terpentínu (50 ml) so soľou (100 g). Musí sa použiťna povrchu a silne zhrdzavené miesta dôkladne otrite;

4. Zmes suchej horčice so sódou (3: 1) pomôže nielen odstrániť hrdzu, ale súčasne odstrániť aj plaky;

5. Účinne očistite železný kúpeľ pomocou kyslíkového bielidla. Kúpeľ sa naplní vodou, pridá sa jeden balíček bielidla, zmieša sa a nechá sa v tomto stave cez noc. V dopoludňajších hodinách bude kúpeľ svietiť biely. Ak máte ťažkosti s nákupom bielidla - nahraďte ho dvoma pohármi octu;

6. V obchodoch si môžete kúpiť moderné čistiace prostriedky používané pre akúkoľvek kúpeľ vrátane liatiny. Účinné odstránenie aj starej hrdze pomôže "CIF". Ak chcete mať bieliaci účinok paralelne, môžete použiť „Cif Ultra White“ alebo „Comet“, čím sa odstránia všetky baktérie.

Čo nerobiť pri čistení kúpeľa

Pri čistení liatinového kúpeľa je dôležité, aby nedošlo k jeho ďalšiemu poškodeniu, poškodeniu povrchového smaltu, preto sme pripravili niekoľko odporúčaní, čo sa má v tejto práci vyvarovať, konkrétne:

- Snažte sa nepoužívať látky obsahujúce chlór (výnimkou je boj proti plesniam);

- Činidlá s agresívnymi kyselinami by sa mali používať len bodovo, najmä pokiaľ ide o koncentrát kyseliny chlorovodíkovej;

- V práci kefy nie je možné použiť kovovú štetinu, ktorá bude ľahko poškriabať sklovinu kúpeľa. To isté platí pre nože, čepele a podobné ostré nástroje.

Na účinné čistenie liatinového kúpeľa bez poškodenia, \ tMôžete použiť bežnú mäkkú kefku. V súčasnej dobe melamínové špongie získali popularitu medzi ženami v domácnosti, ale otázka bezpečnosti ich používania je až dodnes kontroverzná, pretože melamín vstupujúci do ľudského tela môže spôsobiť škody.

Prevencia znečisťovania

\ t

Predĺžiť životnosť liatinového kúpeľa, odložiť jeho dlhodobú výmenu, môžete použiť jednoduchú pravidelnú údržbu povrchu. Odporúča sa každý večer, keď sú kúpeľové procedúry v rodine ukončené, opláchnite povrch a utrite suchou handričkou, aby sa zabránilo tvorbe hrdze. Raz týždenne je potrebné vaňu vyčistiť závažnejšími prostriedkami, ktoré sa predávajú v každom železiarstve. Na tento účel si môžete napríklad kúpiť voňavé „Frosh“, „San Wedge“, ktoré neobsahujú tvrdé brusivá, ale majú účinný čistiaci účinok na sklovinu.

Pokúste sa kontrolovať teplotu vody - nemala by prekročiť 65 stupňov, inak sa môžu na sklovine objaviť trhliny (samozrejme sa nebudete umývať pod takýmto tlakom pod vysokým tlakom, ale môže sa použiť na akékoľvek ekonomické účely).

Skontrolujte stav všetkých kohútikov - najmenší systematický únik vody a kvapkajúcej batérie vám nedá možnosť zbaviť sa hrdzavej usadeniny.

Hoci liatina je uznávaná ako najodolnejší materiál v inštalatérskom priemysle, jej sklovina nie je schopná odolať vážnemu mechanickému poškodeniu. Preto nie je potrebné v ňom umývať veľké ťažké predmety, kovové vedrá -To všetko povedie k zničeniu povrchovej vrstvy. Ak sú malé triesky alebo praskliny, je lepšie ich okamžite odstrániť pomocou špeciálne navrhnutého tmelu. Môže sa tiež pripraviť nezávisle zmiešaním bieleho a lepivého prostriedku BF-2 obsahujúceho zinok v rovnakom pomere.

Liatinový kúpeľ je možné pravidelne čistiť obyčajnou sódou - musíte ho položiť na špongiu a ošetriť celý povrch. Ak vykonáte takýto postup aspoň raz týždenne, umožní vám to, aby Váš kúpeľ zostal vždy dokonale čistý.

Dodržiavaním všetkých uvedených preventívnych opatrení úspešne predĺžite životnosť liatinového kúpeľa o ďalších desaťročia.