Actinidia (85 fotografií): typy a starostlivosť

Actinidia je nielen krásna dekoratívna vinič, ale aj užitočná záhradná rastlina. Je hojne plodná, má radosť s kvitnúcimi a krásnymi listami, vhodnými na vytvorenie efektného plotu alebo oblúkov, skrývaním domácich predmetov, zdobením terás, altánkov a fasád. Actinidia je príbuzný Kiwi. To je priamo indikované jeho plodmi, nazelenalými podlhovastými plodmi do 3 cm, navyše: pôvodne to bola jedna z odrôd aktinídií, ktoré sa stali jej predchodcom.

Všeobecné charakteristiky

\ t

Actinidia v prírodných podmienkach rastie v tropických oblastiach, ako aj v subtropoch a miernych zemepisných šírkach východnej Ázie. Ale okrasné odrody chované chovateľmi sa môžu pestovať takmer všade.

Toto je veľký vinutý vinič v jeho klasickom prejave. Raduje sa s ozdobnými listami a zdravými plodmi s rekordným obsahom vitamínu C, dokonca viac ako citróny. Okrem toho sa rôzne odrody líšia chuťou, vôňou a veľkosťou.

Vysoké výhonky postupne stuhnú. Listy - jednoduché, s skosenými hranami a ostrým koncom. Na stonkách rastú striedavo. Malé kvety sa skrývajú v dutinách, maximálne do 3 cm, najčastejšie sú biele alebo žlté.

Druhy aktinídií

Vo svete existuje viac ako 70 druhov aktinídií. Väčšina z nich sú trvalé trvalky z juhovýchodnej Ázie. Je to dvojdomá rastlina, takže všetci jedinci sú rozdelení na mužov a ženy. Pre začiatočníkov je ťažké rozlišovať medzi nimi. To sa jasne prejavuje.iba počas kvitnutia. Samičky sú samičie kvety, masívne horné vaječníky a krátke, vzácne tyčinky. Muž - zostavený v polovici dosiek na troch. V strede - nenápadný redukovaný vaječník obklopený mnohými tyčinkami. Samo-plodné formy sú zriedkavé a vyskytujú sa len v niekoľkých druhoch.

Actinidia akútna

\ t

Je to najsilnejšia a najväčšia odroda, pôvodom z východných lesov. Rastie do 30 cm a kmeň pri odnožiach sa rozširuje na 20 cm.

Veľké a silné výhonky otáčajú najbližšie stromy a zabalujú ich kmene. Ak neexistuje žiadna podpora, pobočky. Je to preto, že takéto vinice sa objavujú skutočné husté džungle. List - hustý, dekoratívny, brilantný. Sladké mäkké ovocie dozrievajú na jeseň. Sú tiež pomerne veľké, až do 3 cm.

Slávne odrody - Goliath, Primorskaya, Balsamnaya, Sentyabrskaya, Giantsha a iní.

Actinidia colomicta

Toto je najznámejšia, najrozmanitejšia a najrôznejšia odroda na Ďalekom východe. V prírode rastie na kopcovitých svahoch av lesoch a dosahuje výšku 7 m.

Zvláštnosťou actinidia je schopnosť jej lístia zmeniť farbu. Mladé listy - nezvyčajný bronzový odtieň, ale časom sa stmavnú a zafarbia do zelena as pribúdajúcim obdobím kvitnutia sa zblednú. Po ňom, po asi 20 dňoch, špičky zafarbia ružovo alebo sa dokonca nasýtia karmínovo. Je to vďaka tejto actinidia Kolomikta sa stala populárnou okrasnou rastlinou.

Na jeseň, listy popínavých rastlín žltnú, zmenia farbu na ružovú alebo sa stanúfialové. Vzhľadom k tomu, že táto odroda je odolná voči zime, môžete obdivovať výhonky po celý rok.

Medzi známe poddruhy patria skoré plodné Actinidia, neskoré a veľké sladidlá, ako aj Parkovaya, vafle, Lakomka a mince.

Actinidia polygamous

Athropická polygamná aktinídia sa mierne líši od ostatných odrôd. Jeho výhonky sú relatívne malé, do 5 m. Ale listy plne demonštrujú variabilitu farby počas vývoja.

Nezrelé plody majú štipľavú chuť, ale postupom času sa stávajú sladšími. Zaujímavou vlastnosťou je oranžová farba bobúľ, vďaka ktorej je táto aktinídia obzvlášť dekoratívna.

Slávne odrody - veľké a plodné Marhule a nenáročná a mrazuvzdorná Krása. Bežné sú aj perchik, vreteno a beta.

Actinidia Giralda

Toto je ďalšia veľká odroda z juhu Primorsky Krai. Výhonky rýchlo a ľahko dosiahnu 25 m. Plody takýchto aktinidií sú najväčšie, až do 4 cm, vyznačujú sa hustou a drsnou pokožkou.

Actinidia purpurea

Ide o veľký a termofilný čínsky vinič s tmavočervenými bobuľami. Niekedy ovocie dostať fialový odtieň. Listy sú hladké, veľké a v tvare srdca. Táto odroda sa ťažko znáša mrazom a zimou.

Čínske aktinidy

Ako už názov napovedá, toto je rodisko Číny. Liana strednej veľkosti dosahuje 7 - 8 m. Listy sú veľké a kožovité, široké až 12 cm.Zaujímavý rys - okraj a načervenalú kôru výhonkov. Veľké plody sú pokryté svetlom dole, asi 5 cm, z toho aktinidia, ktoré chovatelia odvodili kivi naraz.

Starostlivosť o Actinidia

\ t

Actinidia je nenáročná. Hlavným pravidlom je udržiavať vhodnú vlhkosť. Na tento účel je vhodné nielen pravidelne zalievať pôdu, ale aj mulčovať s rašelinou alebo pilinami.

Na jeseň vykopať, uvoľniť a oplodniť. Majte na pamäti, že korene viniča ležia v povrchovej vrstve pôdy, takže musíte urobiť všetko tak starostlivo, ako je to len možné.

Pestovanie aktinídií nevyhnutne vyžaduje podporu. Za týmto účelom je postavená mreža nad 2 - 3 m. Ak chcete vytvoriť rastlinu, nechajte niekoľko najsilnejších výhonkov, kravatu k mreži a zvyšok. V budúcnosti každý rok odstráňte jednu zo starých viníc a nahradte ju novou. Prvé plody sa objavia v priebehu niekoľkých rokov. Potom môže byť postup náhrady skrátený a opakovaný raz za 3-4 roky.

Transplantácia a rozmnožovanie

\ t

Actinidia sa môže pestovať zo semien alebo rozmnožovať tradičnými vegetatívnymi metódami: delenie koreňov, odrezky, vrstvenie alebo štepenie. Najjednoduchšia a najpraktickejšia možnosť - rozloženie. Na konci jari, silný a zdravý výstrel vodorovne stohovaný a upevnený v drážke. Tam bol nejakú dobu aktívne zalievanie a zakrytý pôdou, až kým sa neobjaví podzemok. Po roku si ho môžete zasadiť sami alebo ho poslať na pestovanie v sadeniciach.

Úna rast aktinidií je dôležité zvoliť si správne miesto. Je zasadená na verandách alebo terasách. Ak nie je podporovaná, môže byť postavená samostatne. Sadenice sú zasadené skoro na jar. V diere je položená kamienková drenáž. Nezabudnite použiť hnojivo: humus, popol, superfosfáty. Uistite sa, aby sa zabránilo vápna v pôde - tropické rastliny nemôžu tolerovať.

Optimálna vzdialenosť je od 2 m, takže nič nebráni rastu aktinídií. Pôda by mala byť voľná a mierne vlhká. Aby sa zachovala optimálna mikroklíma, je mulčovaná. Pri prirodzenom opeľovaní sa v blízkosti nachádzajú samce a pár samičiek.

Kontrola škodcov a chorôb

\ t

Actinidia - odolná voči chorobám a škodcom. Najnebezpečnejším nepriateľom je plesňová infekcia. K tomu je potrebné zachovať priaznivú vlhkosť, vždy odstrániť poškodené miesta a pravidelne ošetrovať sadenice špeciálnymi prostriedkami.

Hlavným škodcom viniča je listnatý chrobák. Poškodzujú púčiky a mäso listov a navyše sa rýchlo a aktívne množia. Aby sa zabránilo invázii, spracujte sadenice s tekutinou Bordeaux každú jar.

Actinidia - foto

Pozrite sa na náš výber fotografií, aby ste pochopili, ako vyzerá Actinidia, kde ju pestovať a čo sa s ňou kombinuje. Zozbierali sme najživšie a najzaujímavejšie príklady dizajnu sadeníc. Šťastné prezeranie!