80+ nápady na návrh záclony pre obývaciu izbu (foto)

Záclony sú najdôležitejším prvkom interiéru obývačky. Textilná výzdoba na oknách dáva miestnosti elegantný a obývateľný vzhľad, pôsobí ako akýsi bariér medzi útulným priestorom domu a ulicou otvorenou všetkým vetrom. Široká škála tkanín, spôsoby upevnenia, dekorácie vám umožní vytvoriť jedinečný a jedinečný dizajn záclon pre obývaciu izbu a príklady a fotografie z tohto článku vám pomôžu nájsť inšpiráciu pre nové kreatívne nápady.

Typy záclon

\ t

Napriek variabilite vnútorného štýlu je vždy dôležité, aby boli okenné otvory s látkou relevantné. Samozrejme, s príchodom nových materiálov, príležitosti pre kreativitu rastú, a možnosti dizajnu záclon sú stále viac a viac, ale existuje niekoľko základných typov záclon vzorov, ktoré môžu byť vynikajúcou základňou pre následné experimenty s textilom a doplnkami.

Štandardné zvislé závesy

\ t

Klasická možnosť, ktorá vyhovuje takmer každému dizajnu obývacej izby. Vo väčšine prípadov ide o dvojvrstvovú konštrukciu hrubých záclon a ľahkého tylu. Výrazné padajúce záhyby opticky zväčšujú výšku stropu, preto v malých a stredne veľkých miestnostiach je potrebné dávať prednosť tomuto konkrétnemu formátu záclon.

Rímske rolety

Získaná široká popularita vďaka pohodlnému upevňovaciemu systému, v ktorom je obdĺžnikový kus látky s pomocou dvoch bočných šnúr zložený s úhľadnou „harmonikou“alebo ranu na odkvapovom valčeku umiestnenom na vrchu. Tento mechanizmus vám umožňuje ľahko nastaviť polohu závesu, zdvíhať a spúšťať ho pozdĺž skla. Avšak so všetkými výhodami a kompaktnosťou, textilné rolety vyzerajú dosť skromne, takže v obývacích izbách sú zvyčajne kombinované s veľkolepejšími typmi záclon.

Francúzske závesy

Alebo, ako sa nazývajú aj „markízy“ - vizitku interiérov v štýle renesancie, nádherné viktoriánske klasiky, rokoko a baroko. Mäkké horizontálne záhyby (girlandy) slúžia ako vynikajúca dekorácia veľkých svetlých okien v priestranných hosťovských sálach, ktoré v nich vytvárajú aristokratickú atmosféru palácov a divadiel XV. Až XV. Storočia.

Rakúske záclony

\ t

Líšia sa od francúzštiny tým, že v nich nie sú ploštice rovnomerne rozdelené po celej dĺžke, ale sú zozbierané nižšie. Vzhľadom k tomu, že vyzerajú viac zdržanlivý a skromnejší, pripomínajúce obvyklé zvislé závesy, ale s krásnym zvlneným reliéfom okolo okrajov.

Japonské závesy

Sú to posuvné panely, na ktorých je priesvitná tkanina pevne napnutá, často s tlačou fotografií. V modernom štýle, kde je praktická stručnosť predovšetkým oceňovaná, môže byť táto možnosť skutočným nálezom. Dokonale hladký povrch japonských záclon sa podobá šatníkovým dverám alebo drahej sklenenej mriežke, ktorá dokonale kombinuje lesklý povrch a minimalistický nábytok obývacej izby 21. storočia.

Tkaniny

Na šitie záclon sa používajú takmer všetky druhy tkanín s výnimkou hrubých vlnených a pletených tkanín. Fleece materiály nie sú vhodné pre rámovanie okien, pretože vlastnosť rýchlo akumulovať prach, a elastické textílie zavesené na odkvape nie sú schopné udržať tvar a okamžite natiahnuť. Nie je často možné nájsť záclony zo 100% bavlny alebo ľanu - je ťažké sa o ne starať, navyše v obývacej izbe prirodzené vlákna strácajú syntetické materiály v dekoratívnych kvalitách.

V závislosti od hustoty možno tkaniny na záclony rozdeliť do dvoch kategórií: svetlý deň (tyl, organza, mušelín) a rúško (žakár, brokát, taft, gabardín, zatemnenie atď.).

Tyl

Pripomína najtenšiu čipku a len čiastočne zakrýva miestnosť pred slnečným svetlom alebo zvedavými očami. Má vysokú schopnosť prenosu svetla a poskytuje prístup k prirodzenému svetlu z okna vo dne. Ďalšou bariérou v tomto prípade je sklo, ktoré je zakryté vonku, čo neumožňuje zvedavým okoloidúcim zvážiť situáciu v obývacej izbe.

Organza

Je to tvrdá, ale veľmi tenká, takmer priehľadná tkanina vyrobená z polyesteru, viskózy alebo hodvábu. Vyznačuje sa jasnými farbami a hladkou lesklou textúrou (sú tu aj matné variácie). Organza záclony priťahujú pozornosť sami, takže nie je potrebné ich kombinovať so záclonami. To je najlepšia voľba pre beztiažový, takmer vzdušný dizajn okna.

Kisey

Nevzťahuje sa na tkané materiály, skôr sa dá opísať ako okraj mnohých tenkých nití. Medzi inými typmi svetelných závesov vyzerá naozaj impozantne. Farebné nite, vzory, všetky druhy tkania, prefabrikované plochy, prívesky ďalej zvyšujú estetické vlastnosti takýchto záclon, čím sa do interiéru hosťovskej haly pridáva zvláštny zvýraznenie.

Zatemnenie

Patrí do skupiny záclonových materiálov. Vzhľad sa podobá atlasu, ale polyesterové vlákna v kompozícii a špeciálna akrylová vrstva dodávajú tejto látke množstvo výhod. Takéto pogumované plátno je vynikajúcou bariérou pre pouličné osvetlenie, znižuje hluk, minimalizuje tepelné straty počas chladného obdobia.

Okrem toho, zatemnenie je odolné voči vyblednutiu, nepriťahuje prach, ľahko sa umýva (jemný režim pri +40 ° C a minimálna rýchlosť odstreďovania), rýchlo schne a takmer sa nezvraca. Nevýhoda tkaniny môže byť považovaná za pravdepodobne obmedzené farby v dôsledku tmavého postreku.

Žakár

Žakár s bohatou textúrou a svetelnými vzormi je nepostrádateľným atribútom obývačky v klasickom štýle. Jedná sa o veľmi krásny hustý textil, ktorý kombinuje matnú a hodvábnu priadzu. Vďaka hre svetla a tieňa vyzerajú dizajny objemne a samotná látka priťahuje každého očami úmyselný luxus. Vankúše v rovnakých krytoch, harmonické čalúnenie nábytku, zdôrazňujú vynikajúci dizajn žakárových závesov.zodpovedajúce farebné tapety a dekor.

Brocade

Pochádza z Perzie, a preto odráža východné chápanie bohatstva. Toto je ťažká drahá hmota, ktorá nevyhnutne zahŕňa pozlátené alebo strieborné nite alebo najjemnejší drôt. Takéto záclony sú nenahraditeľné, ak chcete v hostinskej sále vytvoriť slávnostnú atmosféru a doplniť interiér jemnou žiarou drahých kovov.

Taffeta

Je ďalší populárny typ tkaniny pre záclony. Má dobré stmievacie vlastnosti, prekryje krásne a zachová si svoj pôvodný vzhľad už roky. Nenápadný lesk a krásna hra svetla na povrchu robia taftové záclony jednou z najlepších možností pre textilnú výzdobu okien v obývacej izbe.

Závesy

\ t

Na vytvorenie originálneho dizajnu záclon v obývacej izbe nemusia stačiť len tkaniny. Ak chcete, aby záclony vrcholom interiéru, mali by ste použiť rôzne dekorácie a doplnky, ktoré sú niekedy veľmi ľahko robiť s vlastnými rukami z dostupných materiálov.

Vrchná časť kompozície môže byť ozdobená neobvyklým odkvapom - kovaný, vyrezaný, tvarovaný plast. Je tiež dobré skryť miesto, kde sú závesy upevnené za lambrequin. Môže byť tvrdá aj mäkká, textilná. Ak je rímsa ponechaná v dohľade, stojí za to si vybrať estetickú verziu spojovacích prvkov - rôzne druhy krúžkov, kravát, háčikov.

Na upevnenie závesovv rozšírenej polohe často používajú dekoratívne držiaky alebo barretty. Táto funkcia môže byť vykonaná kombináciou farby a štýlu umelých kvetov, brošne, luky, povrazy, stuhy.

Záclonovú tkaninu môžete ozdobiť priamo korálkami, kamienkami, flitrami, gombíkmi, volánikmi, prámikmi, čipkami. Veľmi zaujímavou možnosťou by bolo prelamované šperky tkané z vrkôčiky, objemová výšivka.

Návrh záclon pre obývaciu izbu - foto

Ešte viac kreatívnych príkladov záclonového dizajnu v obývacej izbe možno nájsť v našom výbere fotografií. Pri prezeraní snímok sa odporúča venovať pozornosť použitým materiálom, spôsobu pripevnenia, typu tkaniny, smeru skladov, príslušenstvu. Vyberte si možnosť podľa svojich predstáv a nechajte nové rámovanie okien zmeniť váš interiér k lepšiemu, aby bolo útulné a moderné.