65 územných plánov pre jednoizbový byt

Ak máte k dispozícii len jednu izbu, nedobrovoľne zabudnete na estetiku, vezmete si hlavu s hlavnými úlohami: kam umiestniť manželskú posteľ, koľko metrov štvorcových pridelíte do obývačky a kde vo všetkom tento chaos nájde priestor na skladovanie? Nehovoriac o voľnom pohybe. Všeobecne platí, že zónovanie jednoizbového bytu nie je ľahká práca. Dobrou správou je, že nemusíte „znovu objavovať koleso“ - stačí získať nápady z nášho článku!

Základné metódy zónovania

\ t

Majitelia jednoizbových bytov môžu byť hrdí na svoje bývanie, pretože otvorený priestor, ako sú štúdiové apartmány, je dnes veľmi obľúbený. V nich je počet oddielov minimalizovaný, pričom dôraz je kladený na priestor a slobodu.

Aby sa však harmonicky usporiadal interiér, je potrebné uchýliť sa k územnému členeniu. Tento druh čarovného prútika vo svete dizajnu, ktorý vám umožní rozdeliť miestnosť na viditeľné obytné oblasti, pri zachovaní jeho funkčnosti. K tomu môžete použiť všetko, čo chcete: od látky až po nábytok.

Obrazovky

Tradične sa dámy schovávali za obrazovkami, aby zmenili svoje oblečenie a zachovali si dôstojnosť. Tento prvok bol dlho zabudnutý - či už preto, že aj v najmenšom byte nájdete miesto na výmenu oblečenia, alebo kvôli morálke. Ale márne, pretože toto je najjednoduchšia verzia oddielu.

Obrazovky sú ideálne pre rozdeľovaniepriestor v dvoch oblastiach. Sú však mobilné, nevyžadujú zložitú inštaláciu, nezaberajú veľa miesta v zmontovanej forme. Môžete si kúpiť výrobky, ktoré sa zmestia do akéhokoľvek štýlu, skryť pred zvedavými očami, alebo vytvoriť svetlé obrysy, ktoré zdobia interiér.

Záclony a záclony

\ t

Aby sa zabránilo jasnému rozdeleniu miestnosti do zón, môžete použiť záclony. Sú najvhodnejšie pre oplotenie spální, vytvára sa v intímnej, útulnej atmosfére, ktorá podporuje dobrý spánok.

Účinok však závisí od materiálu. Napríklad, svetlý tyl bude len vizuálne oddeliť oblasť od zvyšku miestnosti, ale dá to pocit vzdušnosti. Masívnejšie záclony dokonale zvládnu úlohu zónovania, ale pre malé priestory je lepšie dať prednosť svetlým textíliám.

Na obvyklých odkvapoch vo vnútri miestnosti je možné inštalovať závesovú prepážku alebo vytvoriť dizajn podľa typu držiakov pre prístrešky.

Sadrokartónové priečky

Vizuálne, jednoizbový byt môže byť tiež zónovaný pomocou sadrokartónových priečok. V prípade potreby je problematické ich odstrániť, napríklad mobilnú obrazovku, ale nemôžete ich odlíšiť od hlavnej steny.

Konštrukcia sadrokartónu je lacná, ľahká, nespôsobuje ťažkosti pri inštalácii a má dobrú zvukovú izoláciu. To môže byť ploché, zaoblené, klenuté, pomáha vytvárať jedinečný dizajn. V závislosti od potrieb priestoru, jehorobia jasný akcent v interiéri alebo neviditeľnej časti steny, ktorá sa v každom prípade dokonale vyrovná s územným poslaním.

Regály a skrine

\ t

Sme zvyknutí dať na stenu knižnice a police, „odnášať“ a tým aj obrovskú časť miestnosti. Ak chcete ušetriť miesto a rozdeliť ho do dvoch zón, stačí umiestniť takýto nábytok kolmo na stenu.

Na tento účel budú vhodnejšie skrine s priechodnými policami, ale v prípade uzavretej konštrukcie môže byť zadná strana zhotovená zrkadlovo alebo použitá ako bridlica, pokrytá špeciálnou farbou. Objekty, ktoré kombinujú viacero funkcií naraz, sú moderným riešením nielen pre malé byty, ale aj pre priestranné izby.

Pódiá

Malé pódium je ďalším skvelým spôsobom, ako zonovať jednoizbový byt. Držiaky vysokých stropov ho môžu umiestniť do obývačky, jedálne alebo kancelárie. Ale s nízkymi stropmi si môžete dovoliť okrem spálne, čo znamená minimálny pohyb.

Takáto výška môže vďaka zásuvkám slúžiť ako doplnkové miesto na uskladnenie vecí. Pre veľmi vysoké pódiá sa odporúča stavať kroky. Plus pódiá v tom, že nezaberajú príliš veľa miesta a pomáhajú zvýrazniť niektoré oblasti.

Posuvné priečky

\ t

Vytvorené podľa princípu posuvných dverí, tieto priečky úplne umožňujúoddeľte priestor alebo ho otvorte. Moderné výrobky v otvorenej forme zaberajú minimum miesta a vďaka rôznym materiálom pomáhajú vytvárať správnu atmosféru.

Napríklad, ak vo výslednej oblasti nie sú žiadne okná, je lepšie zvoliť priesvitný povrch, ktorý poskytuje súkromie, ale dovoľuje trochu svetla. V ideálnom prípade toto riešenie zapadne do japonského štýlu alebo minimalizmu.

Územie škôlky a obývacej izby v jednoizbovom byte

Jednoizbový apartmán je riešením nielen pre bakalárov. Manželský pár s dieťaťom sa tu môže pohodlne ubytovať, ak si zvolíte vhodnú zonálnu možnosť.

Pre malé dieťa musíte vybrať najteplejšiu a najľahšiu časť miestnosti, ktorú časom môžete rozšíriť alebo upraviť.

Aby bolo možné monitorovať bezpečnosť dieťaťa, ale zároveň mu poskytnúť osobný priestor, môžete použiť obvyklú priehradku, clonu alebo posuvnú priečku.

Deti všetkých vekových kategórií budú mať radi deti na pódiu, zatiaľ čo čím vyššie, tým lepšie. K tomu si môžete kúpiť poschodový nábytok. Na kontrolu aktivity dieťaťa pomôžu návrhy-transformátory s tabuľkou prechádzajúcou dvoma zónami.

Vizuálne oddelenie škôlky od obývacej izby v jednoizbovom byte je možné pomocou kvetov. Často sú deti nadšené pre všetko, čo je svetlé a zábavné, takže detský kútik bude ľahko odlíšený od ostatných. Stačí zabezpečiť, aby boli odtiene v interiéridohromady.

Územie spálne a obývačky v jednoizbovom byte

Pre takúto typickú zónovú voľbu sa použije akýkoľvek druh rozdelenia. Je potrebné odraziť sa od vlastností rozloženia, dizajnu a požadovaného efektu.

V štúdiách v štvorcovom tvare sa obyčajne prideľuje priestor na spálne hustými priečkami, ktoré prakticky vytvárajú pocit oddelenej miestnosti. To možno dosiahnuť kombináciou rôznych druhov. Napríklad regály na jednej strane a záclony na druhej strane.

Územné plány na 1-izbový byt - foto

Teoretický materiál nie je o nič lepšie ilustrovaný, keďže realizované projekty jednoizbových bytov, ktoré zahŕňajú zásady zónovania. Ak ich študujete, môžete sa naučiť zaujímavé nápady pre seba a uistiť sa, že rôzne riešenia sú efektívne.

1. Drevená estetika v Moskve

Dizajnérom z ateliéru Welcome v projekte Wood & Stone sa podarilo spojiť dve opačné vlastnosti - intimitu a otvorenosť. Typická odnushka 49 m2. zmenil na proporcionálny priestor, rozdelený na pohodlné štvorce. V apartmáne sa nachádzajú nasledujúce oblasti povinného "nastaveného pre pohodlný život": spálňa, kancelária, obývacia izba a kuchyňa s malou jedálňou.

Územné členenie sa vykonáva pomocou drevených priečok, ktorých dizajn sa podobá slepému. Prenášajú svetlo a používajú sa všade, vytvárajúc tak kompletný obraz, neoddeliteľnýz celkového interiéru. Prírodné dokončovacie materiály vytvárajú v dome ľahkú atmosféru.

2. Územný priestor jednoizbového bytu v Chruščove

Bývanie tohto typu sa dá len ťažko nazývať bytom snov. Malé rozmery a nízke stropy len komplikujú prestavbu, čo obmedzuje výber "nástrojov". Ale dizajnérka Alyona Ganko dokázala tieto apartmány pohodlne zorganizovať.

Počiatočná dispozícia vyžadovala demontáž niekoľkých stien, po ktorých bola medzi spálňu a chodbu umiestnená funkčná územná štruktúra. Predstavuje zároveň výklenok pre knihy, šatníkovú skriňu a tiež oddeľuje rekreačnú oblasť, čo ju robí čo najkompaktnejšou a najpohodlnejšou.

Nachádza sa v rovnakom priestore ako obývacia izba, kuchyňa je vizuálne oddelená úzkym jedálenským stolom. Neutrálne farby sú perfektnou kulisou pre svetlé kusy nábytku.

3. Svetlý byt-vila

Dizajnér Marcel Kadyrov premenil tento dlhý byt cez štýlové štúdio.

Je ťažké navrhnúť takýto interiér bez použitia zón. Koniec koncov, aj v bývanie by mala byť pohodlné hranice.

V strede priestoru sú dve skrine, ktoré tvoria malú šatňu. Okrem hlavného účelu pomáha rozdeľovať chodbu na obytné zóny. S rovnakým účelommedzi pohovkou a posteľou je niekoľko rúrok s policami - stojan s neobvyklým dizajnom.

4. Útulný "kniha" podkrovie

Štýl loftu je lepší ako ostatné "vníma" experimenty v usporiadaní. Po prvé, kvôli priemyselnej povahe dizajnu a po druhé kvôli túžbe po slobode a priestore. Dizajnéri z Gut Gut Design využili túto výhodu na racionálne usporiadanie malého jednoizbového bytu.

Okamžite sa ocitne počet kníh v miestnosti. Preto, stojan oddeľujúci obývacia izba a kuchynský kút vyzerá viac ako vhodné, napriek riadu na to.

Vďaka vyhradenej obývacej miestnosti vyzerá lôžko, ktoré sa nachádza vo výklenku, oddelene, bez „vypadnutia“ z dizajnu.

5. Minimalistické apartmány

Americká stránka Goolrick designer má veľa čo sa naučiť z hľadiska územného plánovania. Tieto biele apartmány sú skvelým príkladom.

Štvorcové plánovanie nie je najlepšou voľbou pre jednoizbový apartmán, len ak nie je správne rozdelené do oblastí. Kľúčovú úlohu v tomto interiéri zohrávala spálňová časť v rohu, ktorá je na oboch stranách oddelená posuvnými priehľadnými priečkami.

Táto uzavretá oblasť teda vyzerá takmer ako oddelená miestnosť a ohraničeniaobývacia izba z kuchyne, ale necháva odkaz posledný s jedálňou. Biely koberec na tmavej parketovej podlahe, akoby ostrov rozdeľoval obytný priestor, čím vytvára pocit pohodlia.

Video: Garsónka - územné a interiérové ​​riešenie