60+ nápadov na plánovanie jednoizbového bytu (foto)

Napriek skromnej ploche sú byty pozostávajúce len z jednej miestnosti na trhu s nehnuteľnosťami veľmi žiadané. Ide o cenovo dostupnú možnosť bývania pre chlapcov a dievčatá, mladé páry, ako aj ľudí vo veku. Pomocou odporúčaní odborníkov, dokonca 30-40 sq. M. je realistické dať všetky potrebné veci. Prvým krokom k úspešnému dizajnu bude dobre premyslená dispozícia jednoizbového bytu, ktorý vám tento článok pomôže vybrať.

Charakteristiky dispozície 1-izbového bytu

Možnosť objednať si dizajn bytu podľa vlastného uváženia spadá najmä do domova kupujúcich v nových budovách, ktorých výstavba je plánovaná len. V tomto prípade je najvhodnejšie použiť pomoc architekta a projektanta, vyjadriť osobné želania týkajúce sa priestoru každej miestnosti, počtu okien a dverí a umiestnenia nábytku. Je tiež vhodné predvídať budúce zmeny v zložení rodiny a životného štýlu - napríklad vyčleniť ďalšiu plochu pre škôlku, zvýšiť kuchyňu alebo vytvoriť štúdiu.

Vlastníci hotových bytov musia buď vykonať prestavbu alebo optimalizovať priestor jednoduchšími spôsobmi - vymeniť si rozmerové veci, kúpiť nové skrine a postele, používať vizuálne efekty. Chýbajúce štvorcové metre kompenzujú správne rozdelenie priestoru, čo sa často ignoruje. Tak, špajza vedľa kuchyne nikto zakazuje otáčať do výklenku podchladničku a ďaleký roh alebo voľnú lodžiu na prispôsobenie sa šatníku.

Najvhodnejšou možnosťou pre plánovanie jednoizbového bytu je malá vstupná hala, v blízkosti vstupných dverí do obývačky a kuchyne, spálňa skrytá pred zvedavými očami. Umiestnenie lôžka v hĺbke bytu bude poskytovať potrebné súkromie, najmä ak niekoľko ľudí používa bývanie naraz. Kúpeľňa sa tiež odporúča oddeliť od „denných“ miestností, najmä kuchyne, ktorá k nej vedie z chodby alebo v extrémnych prípadoch z obývačky.

Garsónka

Móda v štúdiách, to znamená, že byty bez vnútorných stien, aby návrh odnushek na úplne novú úroveň. Výsledkom tohto usporiadania bola maximálna otvorenosť, zväčšený priestor a dosť zvláštna úspora priestoru. Navyše, v porovnaní so stiesnenými oddelenými izbami, štúdiá takmer vždy vyzerajú štýlovejšie a reprezentatívnejšie.

Ako kompromis si majitelia malého obydlia niekedy vyberajú kombinovanú možnosť - kombinujú chodbu, kuchyňu a obývaciu izbu a spálňu a pracovisko sú stále ukryté za priečkou. Toto riešenie umožňuje šetriť osobný priestor, izolovať miesto na spanie pred prebytočným svetlom a hlukom a zároveň využívať všetky výhody „ateliérového“ dizajnu zvyšku oblasti.

Vo väčšine otvorených bytov je kuchyňa umiestnená lineárne pozdĺž jednej steny bez okien. Z hosťovskej izby je spravidla oddelený úzkym pultom,slúži aj ako snack stôl a dodatočný pracovný povrch pri varení. Originálne riešenie v prípade nedostatku miesta je umiestniť chladničku a headset na jednu stranu chodby, počnúc od predných dverí. Na opačnej strane sa môžu nachádzať dvere do kúpeľne a ďalej oknom - obývacia izba oddelená priečkou zo spálne. Funkcia chodby by v tomto prípade mala byť vykonávaná predsieňou, ak je medzi schodiskom a samotným bytom.

Nech je to tak, existuje niekoľko možností na pridelenie priestoru - to všetko závisí od veľkosti a tvaru priestorov, ako aj od potrieb obyvateľov. Ak vezmeme do úvahy iba otvorené štúdiá, potom sa podľa ich vlastností považujú za možnosť mládeže a je nepravdepodobné, že by vyhovovali rodinám s deťmi. Tiež málokedy si vyberiete podobné usporiadanie a ľudí v starobe, zvyknutí na uzavreté miestnosti a klasické kusy nábytku (stôl so stoličkami namiesto baru, šatníková skriňa so sklopnými dverami namiesto kupé, police na knihy namiesto ozdobných políc).

Územné členenie jednoizbového bytu

Pre pohodlný život 2 - 4 osôb v jednoizbovom apartmáne sa človek nemôže rozdeliť na niekoľko funkčných častí. To možno vykonať rôznymi spôsobmi: inštaláciou priečok, výšok budov, montáže nábytkových zostáv v pôvodných blokoch. Veľmi dôležité je osvetlenie každého rohu. Priestory ako kuchyňa, predsieň, kúpeľňa aobývacia izba môže robiť bez okien - stačí nahradiť slnečné svetlo umelým. Bližšie k okenným otvorom majú zvyčajne stôl a posteľ.

Okenice - najrýchlejší a najuniverzálnejší spôsob, ako skryť potrebnú časť miestnosti. Môžete ich kedykoľvek presunúť, zmeniť pre iných, alebo ich presunúť na iné miesto - stačí problém vyriešiť odkvapom. Okrem toho, široký výber záclon umožňuje hrať s farbami a textúrami, vyplnenie interiéru špeciálnym šarmom.

Priečne steny sú pomerne praktickou voľbou pre územné členenie. Vyzerajú veľmi štýlovo a sú určené na dlhodobú prevádzku. V miestnosti s jedným oknom sú spravidla inštalované priesvitné steny alebo dokonca posuvné panely zo skla alebo jeho plastových analógov. Existujú však aj pevné masy sadrokartónu, preglejky, drevotrieskovej dosky.

Nábytok môže byť veľmi výhodný ako bariéra medzi rôznymi časťami miestnosti. Okrem obvyklého barového pultu vedľa kuchyne, v rekreačnej oblasti, políc, skríň, sú vhodnejšie úzke komody rôznych výšok. Do určitej miery môže aj zadná časť pohovky hrať úlohu určitej hranice medzi obývacou izbou a spálňou, nehovoriac o plnohodnotnej šatni (ak to priestor dovoľuje).

Pódium, ktoré je vyvýšeninou so skrytými odkladacími boxmi, je veľmi žiadané v apartmánoch s deťmi. Ale aj pre dospelých je to veľmi dobrý nápad - vertikálny priestor je efektívne naplnený, byt je vytvorený"Viacvrstvový" efekt a nakoniec je to krásne.

Nápady na úsporu miesta

V procese navrhovania jednoizbového bytu stojí za to postarať sa o jednoduché veci v domácnosti - zabezpečiť spoľahlivé inžinierske systémy (elektrina, teplo, voda, komunikácie), vybavenie kuchyne a kúpeľne, predvídanie životného štýlu a zvykov obyvateľov bytu.

Na vizuálne rozšírenie oblasti „odnushki“ budú vhodné klasické metódy interiérového dizajnu: prevládajúce svetlé farby, najviac dve alebo tri základné farby, lesklé nátery, zrkadlá. Realistické nástenné maľby s perspektívou alebo hrou svetla, ktorá prehĺbi priestor, vám môžu dobre slúžiť.

Pokiaľ ide o výber štýlu, modernú stručnosť, odporúča sa škandinávsky chlad, jemný Provence alebo elegantný japonský dizajn. Tieto oblasti sa vyznačujú jasnými formami, rovnými čiarami a neutrálnymi odtieňmi, ako aj premysleným osvetlením každej zóny samostatne.

Úspora v reálnom priestore je možná len s riadnym výberom a umiestnením modulov nábytku. Je veľmi dôležité vyplniť voľné miesto pod stropom - medziposchodia riešia problémy so skladovaním zimného oblečenia, vrchného ošatenia, posteľnej bielizne, sezónnej výzdoby a pod. Ak v miestnosti nie je žiadna prázdna stena alebo na nej nie je dostatok miesta, šatníková skriňa môže byť inštalovaná v rohu, opierajúc ju o hlavu postele.alebo nainštalovať namiesto oddielu - v strede okolo dverí.

Usporiadanie jednoizbového bytu - foto

Ešte zaujímavejšie možnosti plánovania jednoizbového bytu nájdete vo výbere fotografií na tejto stránke. Obľúbené príklady môžu byť vždy prispôsobené konkrétnym podmienkam a premietnuté do reality, hlavná vec je nájsť rovnováhu medzi krásou a praktickosťou. Experimentujte a nechajte svoj byt útulný, štýlový a pohodlný pre všetkých svojich obyvateľov.