50 krásne tapety nápady pre chodbu

Tapeta je rýchly a relatívne lacný spôsob, ako aktualizovať interiér obývacej izby. Vďaka širokej škále odtieňov, vzorov a textúr, môžu byť použité na transformáciu miestnosti, vizuálne rozšíriť, a tiež, aby bolo útulné a štýlové. Aby sme sa nestratili medzi obrovským sortimentom prezentovaným v železiarstve, pozývame vás, aby ste sa zoznámili s typmi tapiet, naučili sa výhody a nevýhody každého materiálu, prečítajte si odporúčania a pozrite si fotografie najlepších príkladov dizajnu obývacej izby s ich používaním.

Druhy tapiet pre sálu, ich výhody a nevýhody

Papierové tapety

Toto je najprístupnejší typ tapety. Vďaka svojej nízkej cene môžu byť použité na dokončovanie prenajatých bytov, internátov alebo jednoducho každé dva alebo tri roky zmenené na nové. V závislosti od typu použitého papiera sa rozlišujú matné a lesklé výrobky.

Tenké jednovrstvové tapety sa tiež nazývajú simplexné a dvojvrstvové, pozostávajúce z hustého substrátu a dekoratívnej prednej strany - duplexu. Druhé sú odolnejšie voči zmáčaniu, takže sa pri lepení nezlomia a lepšie skryjú nepravidelnosti stien.

Výhody papierovej tapety sú nízka cena, šetrnosť k životnému prostrediu (vzduch a mikročastice vodnej pary dobre prechádzajú), veľký výber kresieb a farieb. Medzi nedostatkami, ktoré stoja za zmienku, je krehkosť, náchylnosť k mechanickému poškodeniu, vyhorenie na slnku, ako aj skutočnosť, že zber prachu nie je možné čistiť mokrým spôsobom.

Na lepenie papieraNástenné tapety by mali byť dokonale hladké.

Vinylová tapeta

Tieto tapety sa vyrábajú nanesením umelého materiálu z polyvinylchloridu na papierový alebo textilný podklad. Môže byť hladká, tvrdá, penová alebo reliéfna (sieťotlač). Odolnosť PVC voči vlhkosti robí tento materiál optimálnym základom pre maľovanie a jeho nízka hmotnosť a mechanická pevnosť uľahčujú pripojenie na steny. Vysoká cena je odôvodnená dlhou životnosťou - od 10 do 20 rokov, a navyše - schopnosť prefarbiť (až 5-krát).

Vinylová tapeta je odolná voči vlhkosti, veľmi elastická a trvanlivá, schopná skryť menšie nerovnosti stien. Objemové kresby a krásna textúra z nich robia veľmi estetický typ povrchovej úpravy. Nevýhody vinylových tapiet by mali zahŕňať nepríjemný zápach plastu (ktorý by mal časom zmiznúť) a skutočnosť, že nedovoľujú, aby vzduch a para cez steny zabránili „dýchaniu“.

Textilné tapety

Použitie tkanín na výzdobu stien v sále nie je lacné, ale ich nádherný vzhľad stojí za to. Ľan, satén, hodváb, zamat, s úžasným vzorovaným prepletaním nití - robia interiér naozaj luxusným.

Látkové tapety si vyžadujú veľmi opatrnú starostlivosť - mali by byť chránené pred UV svetlom a vlhkosťou a mali by byť starostlivo čistené. Ekologicky nezávadná povrchová úprava závisí od vybraného materiálu, ale vo všeobecnosti sú textílie dobre priedušné.

Sklené vlákno

Ichvyrábané spôsobom tkania z najkvalitnejších sklenených priadzí. Výsledkom je veľmi silné priesvitné plátno s reliéfnym vzorom. Takéto tapety sú pevne fixované škrobovou pastou nad omietkou a sú prístupné pre maľovanie.

Prínosy pre životné prostredie (vrátane prírodných materiálov, ako je kremenný piesok, vápenec, sóda, hlinka), požiarna bezpečnosť (teplota topenia sklenenej priadze + 600 ° C), životnosť (až 30 rokov prevádzky) patrí medzi výhody materiálov na spracovanie skla.

Nevýhody sú: - relatívne veľká váha a zlý výber textúr.

Tekuté tapety

Možno ich pripísať aj dekoratívnej omietke, pretože tekuté tapety sú v skutočnosti akrylovým roztokom s prídavkom prírodných vlákien (celulóza, piliny, bavlna, hodváb) a pigmentov.

Tento typ dekorácie umožňuje skryť počiatočné nezrovnalosti, vytvoriť zaujímavú textúru, maľovať steny farebným gradientom. Tekutá tapeta sa ľahko aplikuje a odstráni, má krásny reliéf, úroveň povrchu stien. V zmesi môžete pridať lesk, malé kamienky.

Nevýhodou konečnej úpravy tekutými tapetami je nízka odolnosť voči vlhkosti.

Je to všetko o štýle!

Veľké množstvo druhov tapiet vám umožní nájsť perfektné riešenie pre akýkoľvek štýl interiéru. Tipy na niektoré z nich, čítajte ďalej.

Tapeta na obývaciu izbu v modernom štýle

Moderný dizajn predpokladá diskrétny dizajn v monochromatických farbách. Pre obývacia izba v tomto štýle fitmonofónne alebo tapeta s matným grafickým vzorom (diamanty, kruhy, čiary, abstrakcie), imitácia lešteného mramoru, kovu. Zaujímavým doplnkom, ktorý vytvára vizuálnu perspektívu, môže byť tapeta.

Tapeta na obývaciu izbu v klasickom štýle

V klasickom interiéri haly budú svetlé tapety so zlatými alebo striebornými kvetinovými vzormi vyzerať harmonicky, opakujúc textúru drahých tkanín (satén, brokát, zamat), prírodného pieskovca, mahagónu, mäkkej kože.

Tapeta pre obývaciu izbu v štýle Provence

Pre dizajn obývačky v štýle Provence je lepšie zvoliť matné pastelové tapety s malou kvetinovou potlačou. Nemôžete ich prilepiť pevným plátnom a rámové monofónne vložky opakujúce farbu vzorov.

Tapeta pre obývačku v škandinávskom štýle

Hlavná téma škandinávskeho štýlu - zasnežené skaly a transparentné modré fjordy - by sa mala odraziť vo výzdobe stien. Tapety môžu byť biele, svetlomodré, sivé, s abstraktnými kresbami.

Vizuálne rozšírenie obývacej izby pomôže aj tapety s obrazom zimnej horskej krajiny alebo vodopádu.

Tapeta na obývaciu izbu v štýle krajiny

Tento štýl sa vyznačuje predovšetkým prírodnými materiálmi. Imitácia muriva, drevených dosiek alebo guľatiny, sena, slamy - základné možnosti pre country hudbu.

Uvoľnená, rustikálna atmosféra pomôže vytvoriť tapetu s kvetinovými vzormi, kockovanou,s obrázkami domácich zvierat, vtákov, motýľov, pastoračných scén. Foto výstavy by tiež mali pripomínať život mimo mesta: veľa slnka, oblohy, zelených stromov, nekonečných polí a koní.

Farebné riešenia

Biela tapeta

Biela tapeta v hale je elegantným, nenápadným pozadím pre živšiu výzdobu a nábytok. Sú vždy relevantné, vizuálne rozširujú priestor a dodávajú mu jemnú žiaru.

Sivá tapeta

Paleta z neutrálneho striebra na grafit je ideálna na vytvorenie monochromatického dizajnu, ako aj na zjemnenie svetlých akcentov. Obývacia izba v šedej farbe bude vždy vyzerať moderne a sofistikovane.

Pastelové tapety

Dim, akoby vyhorel na slnku, belavé farby vytvárajú veľmi upokojujúcu atmosféru. Svetlomodrá, fialová, piesčitá, béžová, ružová, nazelenalá - všetky sú navzájom dokonale kombinované.

Obývacia izba s takýmito tapetami sa bude javiť ako priestrannejšia.

Hnedá tapeta

Odtiene hnedej sú ideálne pre útulné domáce prostredie. Farba kávy a čokolády dokonale ladí s jemným žltým svetlom, slávnostnou čistotou bielej, zelenou jarnou vitalitou a nebeským vznešeným tyrkysom.

Žlté tapety

V žltých tónoch má zmysel zdobiť steny haly, ktorej okná sú orientované na severozápadnú stranu. Banán, citrón, pomaranč tapety budú vyplňovať obývacia izba s teplom aSvetlo a obyvatelia dávajú dobrú náladu.

Kombinácia tapety v obývacej izbe

Aby sa obývacia izba udržala z nudy s monotónnosťou, na dekoráciu stien by sa mali použiť rôzne prvky. Úspešná kombinácia monofónnych a vzorovaných tapiet pomôže prekrásne zónovať priestor, zvýšiť výšku stropov, rozšíriť alebo zúžiť určité oblasti, zvýrazniť tmavé rohy.

Pomocou tejto techniky by ste sa mali riadiť tabuľkou kombinácií farieb. Najviac harmonický je jednotný základ a opakujúce sa farebné vzory na svetlejšom pozadí. Brilantné výtlačky odrážajú svetlo a priťahujú pozornosť; čiary vizuálne ťahajú miestnosť; veľké prvky zaplnia prázdnotu príliš veľkých sál.

Tapetu v hale je možné kombinovať aj s maľbou, dekoratívnou omietkou, keramickými obkladačkami, tehálami alebo murivom, drevenou dyhou, povlakom z korku a plastovými panelmi. Vyrezávané drevené rámy, štukové výlisky (alebo imitácia z polyuretánu), výklenky do sadrokartónu pomôžu vyzdvihnúť najzaujímavejšie miesta.

Tapeta pre malú obývaciu izbu /halu v Chruščove

Hlavnou úlohou malej obývačky v dizajne Chruščova je, aby sa miestnosť javila ako priestrannejšia. Na tento účel musí byť tapeta jasná, monotónna, s malým čistým vzorom a vertikálnymi akcentmi. Môžete pridať hĺbky pomocou výstav fotografií a 3D optických efektov.

Ak existujú reflexné tapetyprvky (trblietky, hodvábne vzory, fluorescenčné nátery), je potrebné zabezpečiť dobré osvetlenie - a dodajú miestnosti extra lesk.

Veľké obrazy, trojrozmerný reliéf a jasné kontrasty na stenách v malej hale by sa mali opustiť.

Pozadie na sálu - fotografické nápady

V našej fotogalérii môžete vidieť, ako rôzne tapety hľadia sálu v interiéri. Vizuálne príklady najlepších dizajnérskych riešení vám pomôžu rýchlo určiť výber a vybaviť aj najmenšiu obývaciu izbu vynikajúcou chuťou.

Video: Tapeta v obývacej izbe